Hihetetlen helyről kerültek elő műanyagból származó adalékanyagok
A világ legtávolabbi, ősi területeire is eljut a műanyag szemét.
A világ legtávolabbi, ősi területeire is eljut a műanyag szemét.
A tavaly ősszel elindult szemétszedő projekttel először decemberben voltak bajok, most pedig egy nem várt hiba miatt egy időre le is kell állítani a projektet.
Hínárból készülő lebomló műanyagot fejlesztenek izraeli kutatók olyan eljárással, amelyhez nincs szükség mezőgazdasági terület vagy friss víz használatára.
Megállapodtak a műanyaghulladék mennyiségének visszaszorítását célzó szigorúbb szabályokról szerdán az Európai Unió társjogalkotó intézményei. A tervek szerint 2021-tól betiltják azokat az egyszer használatos műanyagokat, amelyek könnyen és olcsón helyettesíthetők.
A problémát az jelenti, hogy a rendszer megfogja ugyan a műanyagot, de nem tartja meg.
A tengeri teknősök minden fajában találtak mikroműanyagot a kutatók, akik két óceán és egy tenger mind a hét faját, több mint száz egyedet vizsgáltak meg.
Újrahasznosítható és biológiailag lebomló szívószálat fejleszt a finn Stora Enso, a világ egyik legnagyobb papírgyára, amely a Sulapac nevű helyi startup vállalkozással együttműködve veszi fel a harcot a műanyagszennyezés globális problémájával.
Míg itthon a kormány elkaszálta a környezetvédelmi kezdeményezést, az ausztrálok 1,5 milliárd egyszer használatos zacskót spóroltak meg.
Az új anyag nagyon könnyű, jó hő- és hangszigetelő, és remekül használható a kutatók szerint.
Pontus Törnquist azt szeretné elérni, hogy a gyorséttermek által termelt műanyagszemét mennyisége csökkenjen.
"Borzalom, amivel a gyomrát felnyitva szembesültünk" – mondta a WWF koordinátora.
Bár szabad szemmel láthatatlan mikroszálakról van szó, a probléma így is valós: ott tartunk, hogy a műanyaghulladék már nem csak a tengerek élővilágát veszélyezteti.
Hatalmas többséggel támogatta az olyan egyszer használatos műanyagok, mint a fültisztító pálcika vagy műanyag evőeszközök betiltásáról szóló javaslatot az Európai Parlament szerdán. Karnyújtásnyira kerültünk egy új, műanyagmentesebb világtól.
Osztrák kutatók vizsgálataik során mikroműanyag-részecskékre bukkantak emberi ürülékmintákban. A tesztalanyok mindegyike fogyasztott olyan ételt, amelynek műanyagcsomagolása volt, vagy ivott műanyagpalackból.
A lakberendezési cikkeket gyártó vállalat csatlakozik a NextWave kezdeményezéséhez és felhasználja a műanyag hulladékot, mielőtt az elérné az óceánokat. Az első termék prototípusok 2019 végére készülnek el.
A műanyag poharak, tányérok, evőeszközök és szívószálak mellett a léggömböket tartó nyelet is eltüntetnék.
A Dunában találták a legtöbb mikroműanyagot a vizsgált hazai folyók közül: köbméterenként 50 részecske úszkál csak ennek a folyónak a vizében. Most még nincs akkora baj, de idővel komolyan visszaüthet.
De addig sem tétlenkedik az állam: a termékdíjtörvény módosításával 2019-től durván nő az egyszer használatos műanyagok termékdíja. Egy csíkos bevásárlószatyor után már 38 forint lesz csak az adó mértéke.
A tűzoltók hat vízsugárral kezdték meg a lángok oltását.
Meglehetősen naturalista módon mutatja be egy 2 tonnás cet halálát a Spektrumon péntek este debütáló dokumentumfilm. Műsoron a "bálnagyilkos műanyag" – és a cet, melyet valóban az ember által hátrahagyott műanyag pusztított el.