Csehország bejelentette, hogy már nem függnek az orosz olajtól
Az év második felétől már nem vesznek orosz olajat.
Az év második felétől már nem vesznek orosz olajat.
Hosszú évek után október közepén váratlanul megenyhült a Nyugat Venezuela felé, és feloldotta a Maduro-rezsimet sújtó legkeményebb szankciókat. A puhulásért cserébe Maduro megígérte, hogy jövőre szabad és fair választásokat tartanak országában. A nyitás hírére egyből felsorakoztak az addig eltiltott nagyvállalatok, hogy rárepülhessenek Venezuela óriási olaj- és gázkincsére, köztük Szijjártó Péter vezetésével a Mol és az MVM is Caracasba utazott barátkozni. De Maduro hirtelen mindent felrúgott, egyre inkább úgy tűnik, hogy a nyugati szankciókat rekordgyorsan visszaélesítik, az éhes cégek meg hoppon maradnak. A helyzet feloldása azon is múlhat, hogy mi lesz Elvisszel.
Az Eurostat összesítése szerint Ukrajna lerohanásakor teljes káosz tört ki az olajbeszerzéseknél, aztán májusra lenyugodtak a tagállamok, elkezdték módszeresen és sikeresen leépíteni az orosz kapcsolatokat. A kivételek között persze ott van Magyarország.
Más is így tett, nem csak Magyarország. Még az oroszok ellen hangosan kiálló Csehország és Románia is.
Leállította több kínai vásárló is az orosz olajimportot, arra számítva, hogy olcsóbban tud majd venni, ha életbe lép a G7 által javasolt árplafon.
Az Eneos még azelőtt állította le az orosz importot, hogy a japán kormány bevezette volna ennek tilalmát. A céghez utoljára áprilisban érkezett olaj Oroszországból.
A német külügyminiszter már az időzítésről beszélt, a pénzügyminiszter óvatosabban fogalmazott.
A francia gazdasági miniszter elmondta, hogy ezzel a lépéssel leginkább az ukrajnai háború finanszírozóinak ártanának.
Oroszország az energiaexportjából él, ezért Moszkva számára létfontosságú, hogy új partnereket találjon, de ez nem lesz könnyű – állítják a szakértők, akik a közszolgálati Deutsche Wellének nyilatkoztak.
Amerikai delegáció tárgyalt Venezuelában, hogy kipuhatolja: ha Biden elnök betiltja az orosz olajimportot, képes-e Latin-Amerika legnagyobb olajtermelője helyettesíteni azt. A Forbes szerint a válasz: nem.
Egy készülő rendelet szerint Olaszország a jövő év január 1-jétől külön engedélyhez kötné az unión kívüli országokból származó feldolgozott kőolajtermékek, köztük a benzin importját, hogy ezzel is támogassa a belföldi finomítóipart.
A világ olajimportálói 1,5 ezer milliárd dollárt költenek idén olajvásárlásra, jelenlegi árakon számolva - közölte a Nemzetközi Energiaügynökség.
Belgium, Csehország és Hollandia leállította az Iránból származó olajimportot, Görögország, Spanyolország és Olaszország pedig csökkentette vásárlásait - közölte hétfőn az Európai Bizottság egyik szóvivője.