Varga Izabella: Eszünkbe sem jutott lázadni
A kamaszkoráról mesélt a népszerű színésznő.
A kamaszkoráról mesélt a népszerű színésznő.
Amikor békére, a belső csend nyugalmára vágyunk, a bánat és a félelem fel tud oldódni bennünk, mint tinta a vízben. Vagy éppen mi magunk leszünk képesek feloldódni a vízben. A módszert megosztja velünk a népszerű költő – író házaspár.
Hogyan működik a rejtélyes szomatizáció?
Akár 100 ezer magyart is érinthet a pornófüggőség, a téma mégis tabunak számít. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus volt Bárdos András vendége.
Nem csak a testi, a lelki fájdalmat is tudja enyhíteni.
Elképzelhető, hogy gyermekünk mostanra látott már pornográf felvételeket, akár véletlenül futott bele, akár egy barátja mutatta neki, akár a szex iránti kíváncsiságból maga keresett rá.
Idén tavasszal jött létre az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet Nyírő Gyula Kórházának mentális poszt-Covid ambulanciája. Kéri Szabolcs pszichiáterprofesszort, a kórház pszichiátriai igazgatóját kérdeztük az eddigi tapasztalatokról.
„A könyv tartalma alkalmas a nyugalom megzavarására, és a megnyugtatásra, mert feltöri a nevelés ki tudja milyen régi kövületeit” - írja Prof. Dr. Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológus Szél Dávid Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben című könyvéről.
Sok szó esik mostanában a családban kapott sebekről, ugyanakkor azt is fontos tudatosítanunk, hogy mindenek ellenére szűkebb környezetünk olyan védőháló lehet, amely felfog minket a bajban, és általa lendületet vehetünk az ugráshoz.
Magyarországon több százezer embert érinthet a meddőség, pszichológiai segítséget viszont csak nagyon kevesen kapnak. Pedig a veszteség ugyanolyan trauma, mint amikor valakinek meghal a rokona, a gyászfeldolgozásra azonban az újabb és újabb kezelések miatt sokszor nincs idő. Soltész Krisztina, a Budai Termékenységi Centrum klinikai szakpszichológusa szerint az érintett párok helyzetét megnehezíti a társadalmi nyomás is, és fontos az is, hogy a kívülállók tudják: hogyan segíthetnek és hogyan nem.
Meddig tart a serdülőkor? Buliztak-e korábban az inuit fiatalok? A válaszok korántsem olyan egyszerűek, mint gondolnánk.
Hogyan lehet felülemelkedni a mindennapok nehézségein, harmóniában élni önmagunkkal és a világgal? A most elhunyt iskolateremtő pszichológussal a HVG 2011 májusában készített portréinterjút. Ezt közöljük most újra, változtatás nélkül.
A zene és az éneklés fontos szerepet játszhat a stresszel megküzdésben, az érzelmek szabályozásában, pozitív hatással lehet az önbizalomra is.
Pszichés, sőt pszichiátriai szempontból rendkívül sérülékeny életciklus a kamaszkor, hiszen az idegsejtek hálózata a legdinamikusabb fejlődésben van, így az agyban szinte minden esemény, lelki hatás nyomot hagy. Mik lehetnek ilyenkor a veszélyek és miképp előzhetők meg?