Megdőlt a rekord, az idei volt a legszárazabb június az elmúlt 125 évben
Voltak olyan területek, ahol egy csepp eső sem hullott júniusban. Az Alföldön egy másik rekord is megdőlt.
Voltak olyan területek, ahol egy csepp eső sem hullott júniusban. Az Alföldön egy másik rekord is megdőlt.
A Duna nagymarosi és a Tisza szegedi vízgyűjtő területén is kevesebb csapadék esett idén télen, mint az elmúlt 30 évben bármikor.
Bardóczi Sándor szerint akkora a baj, amivel az ország eddig még sosem nézett szembe, egész júniusban egy csepp csapadék sem várható.
Több szempontból – csapadékanomália, talajszárazság – is hasonló a három évvel ezelőtti durván száraz nyárhoz az idei kiindulóhelyzet. Azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy most már a Kisalföldön is aszályos állapotok uralkodnak.
A hőmérséklet csúcsértéke 27 és 33 fok között alakul szerdán.
Az elmúlt 140 évben csak kétszer esett ennyire kevés eső az országban.
Rendkívül szomorú képet mutat a felszín alatti vizeink állapota az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) hidrológiai előrejelzése szerint.
Lelkes nézelődők fotózták vasárnap a Dunát a Margit-szigetnél, látványosan kevés víz van a mederben. Jövő héten érkezik valamennyi csapadék.
A korábbi áringadozásokat a kávégyártó nagyvállalatok rendszerint benyelték, ám most ez változni látszik.
A világszervezet szerint erdőtelepítésekre, jobb talaj- és vízgazdálkodásra lenne szükség, hogy javuljanak az életfeltételek a Földön.
Hiába hatályos az év elejétől a kútamnesztia, az eddigi legforróbb és legszárazabb nyáron sem fúrattak több kutat a magyarok, mint korábban – legalábbis legálisan. Az illegális kutak viszont veszélyesek a használókra és az ország vízkészleteire is, és éppen azok kerülnek a legrosszabb helyzetbe, akik betartanák a törvényeket, és akiknek tényleg szükségük lenne a vízre.
Az Időkép látványos és szomorú videót is készített a változásokról.
A valaha volt egyik legnagyobb hőhullám sújtja a folyót, a vízhiány már a hajóforgalmat is akadályozza.
A 2022-esnél jobb a helyzet.
A hőség még legalább egy hétig kitart.
Ma még a vízerőművek több tiszta fenntartható energiát produkálnak, mint minden más zöld energia, de vajon meddig? Ecuadorban és Kolumbiában már most kiderült, hogy az aszály miatt nagy a baj: adagolni kellett a vizet, és gyakorivá váltak az áramszünetek. Kína egyes régióiban a tartós aszály miatt hasonló a helyzet: gyakoriak az áramszünetek.
Az ELTE kutatói egy tanulmányban összefoglalták, mitől volt annyira nehéz 2022 nyara az ország keleti részén, és javaslatot is tettek a megoldásra. Röviden: több vizes élőhely kell. És jól párologtató növényzet.
Rekordalacsony szintre csökkent a víz mennyisége a közel hatmillió embert ellátó helyi tározókban.
2022-ben több mint 2200 ember halt meg éhezés és a hozzá kapcsolódó betegségek miatt Uganda északkeleti részén.
A központi kormányhoz fordultak támogatásért az Amazonas vidék lakói, mert az aszály miatt még szerény életszínvonalukat sem tudják megtartani Brazíliában.