Több szempontból – csapadékanomália, talajszárazság – is hasonló a három évvel ezelőtti durván száraz nyárhoz az idei kiindulóhelyzet. Azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy most már a Kisalföldön is aszályos állapotok uralkodnak.
Érdemes egy pillantást vetni az Ember és Természet avagy kicsoda Öko Ható Pál Facebook-oldal hét eleji posztjára is, amelyben az utóbbi négy év erre az időszakra vonatkozó 90 napos csapadékanomáliáit mutató ábrákat tette egymás mellé a természetvédelmi szakember:
Senkit nem akarok megijeszteni feleslegesen. Ugyanis ez nem felesleges. Jelen állas szerint 2022 ismétlődik, csak idén a Dunától nyugatra is fájni fog. És 2022 nyarán még ott voltak a réginormális…
Vagyis mostanra már számottevő mennyiségű csapadék hiányzik, és a talaj mélyebb rétegeinek nedvességtartalma (pontosabban annak hiánya) is aggodalomra ad okot.
A probléma éppen mostanában kezd igazán súlyossá válni: a júniusi meleg beköszöntével a talajok szárazodása látványosan felgyorsult
– írták a Másfélfokon megjelent rövid elemzésükben az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói, Szabó Péter, Kis Anna és Pongrácz Rita. A kutatók HungaroMet adatai alapján megállapították, hogy
az idei tél 1901. óta a 12. legszárazabb volt, a szokásos csapadékmennyiségnek csak alig több mint a fele, 57 százalék hullott le;
a március ugyan az átlagosnál csapadékosabban indult, de az elmúlt 3 hónapban így is elmaradt a szokásostól a csapadék mennyisége, és bár itt-ott voltak záporok;
az aszály szempontjából különösen érzékeny Alföldön és Kisalföldön pedig csak a szokásos csapadék fele hullott le.
Megvizsgálták az EU Copernicus programjának Erdőtűz Veszélyjelző Rendszerében alkalmazott szárazsági mutatót. Ez a talaj 10–20 cm mély rétegének nedvességállapotát jellemzi, az ez alapján készült ábrán is jól látható, hogy idén újra a 2022-eshez hasonló a kiinduló helyzet, azzal a különbséggel, hogy nyár elején már a Kisalföldön is aszályos állapotok uralkodnak:
Másfélfok.hu
A kutatók figyelmeztetnek, hogy aszály nem egyetlen hónap következménye, egy meleg és csapadékszegény időjárás jellemezte nyáron a talaj mélyebb rétegeiben kialakuló nedvességhiányt nem feltétlenül képes a következő évszakok során lehulló csapadék sem pótolni.
Ezt igazolja a következő ábra is (ami a Debrecen–Dunakeszi–Baja–Arad négyszöggel határolt Alföld talajának állapotát követi nyomon 2021-et követően) jól látható például, hogy tavalyi rendkívül forró július-augusztust követően a súlyosan aszályos 2022-höz hasonlóan kiszáradt a talaj, ami nem is igazán tudott télen visszapótlódni, és nem sok jóval kecsegtet az sem, hogy a görbe 2022-es és idei április utáni szakasza láthatóan hasonlóan meredeken emelkedik a szárazabb értékek irányába:
Másfélfok.hu
Így az idei nyár ismét súlyos aszályos helyzetből indul – ami aggasztó kilátásokat jelent a következő hónapokra nézve
– írják a kutatók, akik megjegyzik, hogy a tartós csapadékhiány vagy az extrém hőség önmagában is elegendő a súlyos talajszárazság kialakulásához, együttes előfordulásuk pedig szélsőséges aszályhelyzetet idézhet elő.
Magyarország egy aszályra hajlamos területen fekszik. Bár az éves csapadékösszeg nem csökkent drasztikusan a 20. század eleje óta, a globálisnál nagyobb felmelegedés miatt egyre gyakoribb és súlyosabb az aszály. A kutatók által korábban elemzett ún. Pálfai-index alapján a jövő kilátásai borúsak: néhány évtized múlva az ország legnagyobb részén alig lesz aszálymentes év, a súlyos aszályok gyakorisága pedig a mai átlagnak akár a többszöröse is lehet.
A kormány az aszály elleni védekezést is az élelmiszerárakkal hozza összefüggésbe.
Mindez a termőföldek kimerüléséhez, fogyatkozó élelmiszerforrásokhoz, növekvő inflációhoz és az elsivatagosodás miatt elvándorláshoz vezethet egy-egy térségben. „A Párizsi Megállapodás klímacéljához szükséges antropogén kibocsátások globális csökkentése mellett elengedhetetlen a nemzeti szintű alkalmazkodás: többek közt az öntözőrendszerek kiépítése, mezővédő erdősávok fenntartása, vízmegtartó agrotechnológiák alkalmazása, valamint a megváltozott éghajlati viszonyokat jobban tűrő haszonnövények termesztése.”
Az Egyensúly Intézet arra számít, hogy a kormány a választások előtt osztogatni fog, ami fűti majd az inflációt, az jövőre is még 4,6 százalék lehet. A béremelkedés üteme lassul, a közepes reálbér idén és jövőre 2,5 százalék körül nőhet.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.