Tökéletes plazmagömböt találtak az űr mélyén, a tudósok sem tudják, mit látnak pontosan
Ausztrál kutatók egy olyan gömb formájú objektumra bukkantak az űrben, ami csak egy bizonyos hullámhosszon látható, az alakja pedig tökéletesen szimmetrikus.
Ausztrál kutatók egy olyan gömb formájú objektumra bukkantak az űrben, ami csak egy bizonyos hullámhosszon látható, az alakja pedig tökéletesen szimmetrikus.
Hetvenszer erősebb volt az eddigi legerősebbhez képest az a gamma-kitörés, ami túltelítette a műholdak gamma-detektorait. A kutatóknak fél évet kellett várniuk, hogy egyáltalán el tudják kezdeni vizsgálni, mi történt pontosan.
A NASA három olyan videót is feltöltött a YouTube-csatornájára, melyben egy-egy űrobjektum szonifikációja hallható. Érdemes mindegyiket lekattintani.
Eddig nem volt közvetlen bizonyíték, hogy egy szupernóvává váló csillagból valóban neutroncsillag vagy fekete lyuk lesz, egy amatőr csillagásznak köszönhetően azonban most már van.
A Napnál több százmilliárdszor fényesebb robbanás történt egy galaxisban, a fényessége azonban gyorsabban elhalványult, mint amire számítani lehetett.
Egy fehér törpecsillag az, amelyik minden eddiginél gyorsabb sebességgel halad át a Tejútrendszeren. Az égitestet egy kozmikus robbanás lökhette meg ennyire.
Fényes Lóránd épp azt a galaxist fotózta, amelyről nem sokkal később kiderült, hogy egy szupernóva jelent meg benne.
A James Webb űrtávcső minden jel szerint megpillantott egy galaxist, benne egy szupernóvával. Az eset furcsasága, hogy a méregdrága berendezést nem éppen ilyen objektumok megfigyelésére fejlesztettek.
A Harvard Egyetem kutatói szerint a Nap valamikor 5 millió évvel ezelőtt került a Lokális Buborék nevű képződmény közepére.
A Földtől mintegy 120 millió fényévre, a Napnál tízszer nehezebb csillag haláltusáját sikerült megfigyelniük a tudósoknak.
A NASA szerint a Nagy Magellán-felhőben egy olyan szupernóva maradványa található, aminek formája az egyik legnépszerűbb videojátékos karakterre, Pac-Manre emlékeztet.
Pár éve érdekes adatokat rögzítettek csillagászok, de csak most jöttek rá, mi volt az: összeütközött két csillag.
Az LP 40-365 egy olyan fehér törpe, amely túlélt egy szupernóva-robbanást, és a kataklizma rendkívül nagy sebességre gyorsította fel.
A betlehemi csillag titkairól sugároz online ismeretterjesztő műsort a Svábhegyi Csillagvizsgáló december 20-án, vasárnap este.