szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy fehér törpecsillag az, amelyik minden eddiginél gyorsabb sebességgel halad át a Tejútrendszeren. Az égitestet egy kozmikus robbanás lökhette meg ennyire.

Hat új olyan csillagot fedeztek fel az amerikai Cornell Egyetem tudósai, amelyek szabadon mozogva utaznak keresztül a Tejútrendszeren. Ezek olyan égitestek, amelyek rendkívül gyorsan és szokatlan irányba haladnak, általában valamilyen szupernóva-robbanás eredményeként.

Az újonnan felfedezett objektumok közül kiemelkedik kettő, amelyek a leggyorsabb ilyen égitestek közé tartoznak. Egyikük pedig az eddig mértek közül a leggyorsabb állandó sebességgel rendelkező csillag.

A The Open Journal of Astrophysics című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a J0927-6335 kódjellel ellátott csillag utazási sebessége 2285 km/s, ami 8 226 000 km/h-nak felel meg. A második leggyorsabb, a J1235-3752 sebessége is igen figyelemre méltó: 1694 km/s. A most felfedezett hat csillag közül egyébként három gyorsabb, mint az úgynevezett hipersebességű csillagok. Ezek azok, amelyek gyorsabban mozognak, mint amekkora sebességgel ki lehet szakadni a galaxis gravitációs fogságából – írja a ScienceAlert.

NASA

A tudósok szerint a most felfedezett égitestek technikailag nem a leggyorsabbak a galaxisunkban. Az ugyanis a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyuk körül keringő S0-2, ami a pályája egy pontján elérheti a 4000 km/s sebességet is. Az átlagsebessége azonban a fent említett két csillag közé esik.

A most felfedezett hat objektum közül négyet egy igen speciális jelenség gyorsíthatott fel ennyire. Ezt D6 (dynamically driven doubly-degenerate double detonation) néven ismerik, és akkor következik be, ha két fehér törpe kering egymás körül, miközben az egyik anyagot szív el a társától. Egy ponton túl ez a csillag túl nehézzé válik ahhoz, hogy a hője ellensúlyozni tudja a gravitációját. Ekkor összeomlik, majd Ia (egy-A) típusú szupernóvává alakul át. Ezek mindig ugyanolyan fényerővel rendelkeznek, ezért a tudósok a világegyetemben a távolság mérésére használják őket.

NASA

A felrobbanó fehér törpe társát a lökés rendkívüli sebességre gyorsítja. A csapat szerint a legtöbb Ia típusú szupernóva ilyen szökött csillagokat eredményez. Ha ez valóban így van, akkor a Tejútrendszerben nagyjából 10 millió ilyen csillag létezhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!