szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA három olyan videót is feltöltött a YouTube-csatornájára, melyben egy-egy űrobjektum szonifikációja hallható. Érdemes mindegyiket lekattintani.

A NASA teleszkópjai segítségével nemcsak látni, de hallani is lehet a világűr különböző objektumait. Persze nem arról van szó, hogy az eredeti, objektumok által kiadott hangot rögzíti a szervezet, de egy ügyes trükk, a szonifikáció segítségével képes megszólaltatni a látottakat. Az eljárás lényege, hogy egy adott kép különböző pontjait különböző hangoknak felelteti meg, így amikor a képet egy adott irányból a másikba „beolvas” az algoritmus, egy komplett zene hallatszik

A NASA nemrég három ilyen videót is feltöltött a YouTube-ra.

Az első főszereplője egy szupernóva maradványa, az MSH 11-52. A Chandra űrtávcső röntgensugárzás tartományában készített felvételt róla, amin azt látni, mintha egy kísérteties vékony kéz épp nyúlna valamiért. Az egész felhő egy csillag előtt található, így annak fénye áttűnik rajta. Az erről készített zene így hangzik.

Sonification of Ghostly Cosmic Hand

MSH 15-52 is a cloud of energized particles blown away from a dead, collapsed star. This image includes X-rays from the Imaging X-ray Polarimetry Explorer, or IXPE, (purple) as well as Chandra (orange, green, and blue). These data have been combined with infrared data from the Dark Energy Plane Survey 2 (red and blue).

A második zene az M74 spirálgalaxis szonifikációja. Az adatok a James Webb űrteleszkópból, a Chandrából és a Hubble-ból származnak, amelyek együttese gyönyörűen kirajzolja a spirál alakot.

Sonification of Phantom Galaxy

Messier 74 is a spiral galaxy like our Milky Way, which is seen face-on from Earth’s vantage point some 32 million light-years away. X-rays from Chandra (purple) have been combined with an infrared view of M74 from NASA’s James Webb Space Telescope (green, yellow, red, and magenta) as well as optical data from NASA’s Hubble Space Telescope (orange, cyan, and blue).

A harmadik megzenésített kép szintén egy szupernóva maradványa, ami nagyjából 5000 fényévre található a Földtől. A röntgensugárzás itt a köd külső héjából származik, amit a Very Large Array rádióteleszkóp-rendszer által rögzített adatokkal kombináltak. A hangzás egészen különleges.

#NASA Sonification of Jellyfish Nebula

IC 443 is a supernova remnant, or the debris of an exploded star, which astronomers have nicknamed the Jellyfish Nebula. A visual composite image of IC 443 includes X-rays from NASA’s Chandra X-ray Observatory and German ROSAT X-ray telescope (blue) along with radio data from the NSF’s Very Large Array (green) and optical data from the Digitized Sky Survey (red).

Aki szeretne hasonlóakat hallani, annak tudunk még ajánlani néhányat. Ott van például a marsi napfelkelte, de itt azt is meghallgathatja, milyen hangzása van annak a látványnak, amit a Földtől 26 ezer fényévre találtak a tudósok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!