15 ember kapta el eddig a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi lázat
A Népegészségügyi Központ azt kéri, fokozottan védekezzen mindenki a szúnyogcsípések ellen.
A Népegészségügyi Központ azt kéri, fokozottan védekezzen mindenki a szúnyogcsípések ellen.
Rendkívül hatékony lehet egy új, szúnyogellenes készítmény, amelyből egy vékony réteg is elég lehet ahhoz, hogy meg se közelítsenek minket a vérszívók.
Mindannyian tudjuk, hogy egyes embereket jobban „szeretnek” a szúnyogok, mint másokat. E jelenség magyarázatát keresve óriási emberi illatfelhőket hozott létre amerikai és zambiai szakemberekből álló kutatócsoport, hogy megfigyeljék a szúnyogok preferenciáit.
A jövőben még hatékonyabb védekezési módszereket tehet lehetővé egy új tanulmány megállapítása, miszerint a szúnyogokat egyes szappanok illatai is zavarhatják.
Az amerikai kutatók „körmérkőzéseken” versenyeztették a különböző illatokat, hogy kiderüljön, melyik vonzza a leginkább a szúnyogokat.
A jelenség a kutatók szerint kedvezhet bizonyos betegségek terjedésének.
A szúnyogok amellett, hogy kiváló szaglással rendelkeznek, bizonyos színeket és vizuális mintákat keresnek, hogy a célpont közelébe jussanak – erre jutott legalábbis egy amerikai tudóscsoport.
Hiába csípnek meg egy fertőzöttet és szállnak rá egy másik emberre, a vírus attól még nem kerül át.
Tucatnyi szúnyogriasztót teszteltünk a Városligetben. Az biztos, hogy ekkora mennyiségben már hatékony a védekezés.
Egy Esztergomhoz közeli faluban több vérszívó csípett meg egy négyéves kisfiút, aki emiatt kórházba került.
Meglepően hatékonynak bizonyult az a szúnyogcsapda, amit otthon, néhány óra alatt bárki elkészíthet. A legtöbb háznál még az alapanyagokért sem kell túl messze menni.
Kutyákra akár halálos betegséget is terjeszthetnek a lepkeszúnyogok.
Idén augusztus közepéig 39 magyar betegedett meg nyugat-nílusi lázban, és információink szerint már több haláleset is történt a kórral összefüggésben. A statisztikákból ez nem derül ki.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ tájékoztatása szerint hazánkban 16-an fertőződtek meg a nyugat-nílusi lázban a múlt héten, ez a legtöbb az EU-ban.
Használt zokni és emberszag is felhasználható: a szúnyogkutatásban minden eszköz megengedett, hiszen halálos kórok terjesztőiről van szó. Szerencsére idehaza a felmelegedés ellenére sem okoznak még trópusi betegségeket a szúnyogok.
A nyugat-nílusi vírus szúnyogcsípés útján terjed.
Szerbiában három olyan beteget találtak hétvégén, akik nyugat-nílusi vírussal fertőződtek meg. Egyikük, egy 81 éves férfi meghalt – közölte hétfőn a belgrádi Közegészségügyi Intézet. Ez az első haláleset idén a fertőzöttek között.
A korábban jobbára ártalmatlannak tűnő zikavírussal, amely normál esetben enyhe lázzal, fej- és ízületi fájdalommal, valamint bőrpirosodással jár, már 500 ezren fertőződhettek meg a dél-amerikai országban.
Az árvíz levonulása óta már kétszer irtottak szúnyogokat a Duna teljes szakaszán, de most újabbat rendeltek el, mert egyes helyeken elviselhetetlenül sok a vérszívó – közölte a köztévé Híradója. A beszámoló szerint egyre többen allergiásak a szúnyogcsípésre, az ismételt csípések miatt pedig erősebb lehet az allergiás reakció – például vizenyős duzzanatok alakulhatnak ki.
A szúnyogok nyálában lévő hisztamin okozhatja, hogy idén gyakrabban elfertőződnek a szúnyogcsípések – írja a Blikk az általa megkérdezett szakértőkre hivatkozva.