Kiderült, miért durvábbak idén a szúnyogcsípések
A szúnyogok nyálában lévő hisztamin okozhatja, hogy idén gyakrabban elfertőződnek a szúnyogcsípések – írja a Blikk az általa megkérdezett szakértőkre hivatkozva.
Napokon át tartó vörös, viszkető duzzanatok, gennyesedő szúrásnyomok, sajgó-égő sebhelyek – idén sosem látott tünetekkel keserítik meg életünket a szúnyogok. A Blikk által megkérdezett szakértő, Nékám Kristóf allergológus professzor szerint mindezt a vérszívók nyálában lévő hisztamin okozhatja.
"Ez az anyag ugyanolyan reakciót vált ki, akár az allergének. Egyéntől függ, hogy ki milyen mértékben érzékeny a hisztaminra: van, aki észre sem veszi a csípést, míg egy másik ember, akit ugyanaz a szúnyog csípett meg, duzzanatra és fájdalomra panaszkodik" – magyarázta a szakember.
Hasonlóan vélekedett dr. Szokolay Erzsébet bőrgyőgyász is, aki nap mint nap találkozik elfertőződött csípésekkel. "Olyan szúnyogok terjedtek el, amelyek valamiféle fertőzést hordoznak és terjesztenek. Hogy melyek ezek a fajták, azt egyelőre csak találgatják. Az biztos, hogy a csípéssel bejutó hisztamin allergiás reakciót vált ki, a csípést elvakarva a seb felülfertőződik, így a tünetek súlyosbodnak, a gyógyulás pedig sokkal tovább tart" – részletezte a lapnak a szakember.
Sár József rovarszakértő szerint bizonyított, hogy a délen honos rovarfajok egyre inkább húzódnak fölfelé, így az is elképzelhető, hogy új vérszívók portyáznak Magyarországon.