szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindannyian tudjuk, hogy egyes embereket jobban „szeretnek” a szúnyogok, mint másokat. E jelenség magyarázatát keresve óriási emberi illatfelhőket hozott létre amerikai és zambiai szakemberekből álló kutatócsoport, hogy megfigyeljék a szúnyogok preferenciáit.

Rengeteg kutatás próbálta már kideríteni, hogyan találják meg áldozataikat a nőstény vérszívó szúnyogok. Azonban ezek a kísérletek nehezen tudták produkálni a szúnyogvonzás összetett természetét, állítják amerikai és zambiai szakemberek. Hogy bizonyítsák az igazukat, megpróbáltak természetesebb környezetet építeni a kísérleteikhez.

Nem akartak leragadni a laboratóriumi méreteknél, ezért a vizsgálataikhoz egy körülbelül ezer köbméter térfogatú félmezős repülőketrecnek nevezett szerkezetet használtak, ami nagyjából a kétezerszerese a szokásos laboratóriumi vizsgálatokhoz használt eszközök térfogatának.

A ketrecben – magyarázza a Gizmodo – fűtött párnákat helyeztek el egyenletesen, amelyek képesek voltak felmelegedni a tipikus emberi bőrhőmérsékletre (körülbelül 36,3 fokra). Ezekre a párnákra csábította a csapat különböző mennyiségű szén-dioxid és emberi szag kibocsátásával a szúnyogokat. Szerencsére az önkéntesek biztonságban voltak, mivel a szagukat az egyszemélyes sátrakból kivezetett levegő továbbította. Kísérleti alanyként az Anopheles gambiae nevű, emberszerető szúnyogot használták.

Current Biology

A szúnyogaréna hatalmas mérete lehetővé tette a csapat számára, hogy egyszerre hat ember illatát hasonlítsák össze, ami jóval meghaladja a hasonló vizsgálatokban használt két tipikus illatot. Azt is láthatták, hogyan vadásznak a szúnyogok éjszaka, ilyenkor infravörös kamerákkal követték nyomon tevékenységüket. Ha a vérszívók egy fűtőpárnán landolnak, az azt jelzi, hogy hajlandóak „megkóstolni” áldozatukat.

A vizsgálatokból kiderült, hogy önmagában a testhőmérséklet nem vonzza az állatokat. Amikor szén-dioxidot (kilélegzett levegő) és adtak a keverékhez, már érdeklődőbbekké váltak, viszont a legcsábítóbb a testszag volt számukra. Az emberek egyéni illatában olyan kémiai összetevőket azonosítottak a kutatók, amelyek hihetetlenül vonzónak vagy visszataszítónak bizonyultak. A legvonzóbb egyednek több könnyű, levegőben szálló karbonsav, valamint egy másik vegyi anyag, a kellemes vajas szagú acetoin illatjegye volt, amelyet valószínűleg a bőr mikrobiomja termel. Aki viszont a legkevésbé volt vonzó, annak az illatában az eukaliptol nevű vegyi anyag.

Akár egy szappan illata is elég lehet a szúnyogok távol tartására, egy friss kísérletből derült ki

A jövőben még hatékonyabb védekezési módszereket tehet lehetővé egy új tanulmány megállapítása, miszerint a szúnyogokat egyes szappanok illatai is zavarhatják.

Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a szervezetben lévő magas eukaliptolszint védelmet jelenthet a szúnyogcsípések ellen. Valószínű, hogy ez a személy olyan vegyi anyagokban gazdag ételeket evett, amelyek általában a gyógynövényekben és fűszerekben találhatók, de az is lehetséges, hogy olyan termékeket, például fogkrémet, szájvizet használt, amelyek tartalmazzák ezt.

„Fontos annak megértése, hogy az emberi illatban lévő vegyi anyagok milyen vonzerőt váltanak ki a szúnyogokban, mert ha azonosítani tudjuk ezeket a vegyi anyagokat, segíthetünk tájékoztatni a harapás kockázatáról" – írják a kutatók a Current Biology folyóiratban. A mostani vizsgálati eredmények egyébként jobb csalik vagy csapdák kifejlesztésében is segíthetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!