szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy Esztergomhoz közeli faluban több vérszívó csípett meg egy négyéves kisfiút, aki emiatt kórházba került.

Vivien (27) alig hitt a szemének, amikor meglátta szabadban játszó gyermekét, Attilát (4), akinek hátát csalánkiütéshez hasonló piros foltok borították – számolt be az esetről a blikk.hu.

Összesen három szúnyog csípte meg, amitől az egész háta feldagadt. Nagyon megijedt, sírt, ráadásul elkezdett fulladni, ami miatt azonnal kórházba rohantunk vele – kezdte az édesanya, aki szerint hetek óta elviselhetetlen a szúnyoginvázió településükön, a kertbe szinte ki sem lehet menni.

„A kisfiam egy éjszakát töltött a kórházban, mint kiderült: heves allergiás reakciót váltottak ki nála a szúnyogcsípések. Ez azért is furcsa, mert korábban a csípésektől nem volt rohama. Most kaptunk gyógyszert, hogy legközelebb ilyen ne forduljon elő” – mondta Vivien, aki kézi permetezővel próbálja felvenni a harcot otthon a vérszívók ellen.

Nincs könnyű dolga a szakembereknek sem, hiszen a szúnyoggyérítést nehezítik az időjárási körülmények. Bár április 30. óta országszerte gőzerővel dolgoznak a katasztrófavédelem munkatársai, volt, hogy napokra le kellett állniuk a kánikula vagy a heves esőzések miatt. A rendkívül sok csapadék és a hirtelen jött extrém meleg miatt minden eddiginél nagyobb számban támadnak a szúnyogok – írta a portál.

A melegben késő estig elrejtőznek a vérszívók, a nagy szélben, esőben pedig nem érintkeznek a permetszerrel. Valódi taktikai csata folyik a rovarok és a rájuk vadászók között, azonban van ok a reménykedésre.

A héten várhatóan sokkal intenzívebb csapást mérnek a szúnyogokra, az országos invázió miatt. Érdemes a kannákat, kerti játékokat, gumiabroncsokat lefedni, hogy az esővíz ne gyűljön bennük össze. Egy vízzel teli vödörben ugyanis több ezer szúnyog fejlődhet ki. Nyírjuk rendszeresen a füvet, mivel a szúnyogok nappal a növényzetben bújnak meg – tanácsolta Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.

A szúnyog csípésekor a nyálával számos különböző anyagot juttat szervezetünkbe. Az idegen anyagok jelenlétére szervezetünk allergiás reakcióval válaszol, melynek jellemző tünetei: viszketés, fájdalom, duzzanat, bőrpír. Mint más allergiás reakcióknál is, javarészt az ember immunrendszerétől és a bejutó testidegen anyag mennyiségétől függ a tünetek súlyossága – olvasható az ÁNTSZ oldalán, ahol többek között arra is felhívják a figyelmet, hogy Európában az elmúlt két évtizedben több olyan szúnyogfaj jelent meg, amelyek korábban nem fordultak elő. Az egyik ilyen új faj az ázsiai tigrisszúnyog, amely több súlyos betegség hordozója is lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!