Ivan Krasztev a liberalizmusról: Egyszer fent, egyszer lent, de ez nem a világ vége
Donald Trump elnökségének kilátásait elemzi a Die Presse című osztrák lapban a neves bolgár politológus.
Donald Trump elnökségének kilátásait elemzi a Die Presse című osztrák lapban a neves bolgár politológus.
Nem létezik szenvedélyes érzelmek nélküli vélemény Henry Kissingerről, a skála a háborús bűnöstől a modern diplomácia legmeghatározóbb szereplőjéig terjed. Az viszont biztos, hogy a kormányzati pozícióban töltött alig nyolc éve olyan hatást gyakorolt az amerikai és világpolitikára, ami öt évtizeddel később is rezonál.
Az ukrajnai háború folytatódni fog, Európa energia-és élelmiszerválsága nem enyhül, a kínai gazdaság sem lesz sokkal jobban, Irán még inkább bekeményíthet, Afrikában pedig megszaporodhatnak a katonai puccsok. Elég nehéz év vár a világra 2023-ban.
Ma temetik Madeleine Albright néhai amerikai külügyminisztert, aki a '90-es években rávette Bill Clinton elnököt a NATO keleti bővítésére és a beavatkozásra a koszovói polgárháborúba. Mindkettő megtalálható Putyin érvelésében az ukrajnai invázió indokai mögött.
A német kancellár még a szeptemberi németországi választások előtt sort kerítene az kelet-ukrajnai békéről szóló megbeszélésekre.
A tekintélyes brüsszeli elemzőintézet, a European Policy Centre kerekasztal-beszélgetéseire rendszeresen magasrangú politikusok, volt és jelenlegi politikacsinálókat hív meg. Most az ír David O’Sullivan, az EU volt washingtoni nagykövete és a Barack Obama elnöksége idején szolgált amerikai EU-nagykövet, Anthony Gardner beszélgetett arról, mi várható a transzatlanti kapcsolatokban az amerikai elnökválasztás után.
A múltat ugyanolyan nehéz megérteni, mint a jövőt megmondani. A HVG jóslata: a következő évtized a 100 évvel ezelőtti régi történeteket fogalmazza újra, de minden gyorsabb, veszélyesebb és még inkább felhasználóbarát lesz. Sorozatunk második része, az első a cikk alatt található.
A múltat ugyanolyan nehéz megérteni, mint a jövőt megmondani. A HVG jóslata: a következő évtized a 100 évvel ezelőtti régi történeteket fogalmazza újra, de minden gyorsabb, veszélyesebb és még inkább felhasználóbarát lesz.
Körülöttünk nagyvadak készülődnek. Az unió még az érdekeit sem fogalmazta meg.
Aki a veszélyes időkben a senkiföldjén ténfereg, az könnyen találhatja magát a barát és ellenség kereszttüzében.
A Fehér Ház közleményt adott ki, az orosz elnök és az izraeli miniszterelnök telefonon egyeztetett.
Az idei müncheni nemzetközi biztonságpolitikai értekezleten felszólóló politikus egyben élesen bírálta az iráni atomprogramról születetett 2015-ös nemzetközi megállapodást, s azt az 1938-as Molotov-Ribbentrop paktumhoz hasonlította.
Az internet népe még ebben az úgynevezett feszült világpolitikai helyzetben sem veszíti el a humorérzékét. Mutatjuk a hajcserés támadást.
Minden jel arra mutat, hogy a globalizáció miatti aggodalmak nyomán befelé fordulóbb világgazdaságra kell készülnünk, és felértékelődnek a "kisebb piacok", mint például az Európai Unióé. Andor László közgazdász, volt EU-biztos írása.
Az ENSZ főtitkárának írása a hivatalában eltöltött tíz évről.
Angela Merkelt vagy Vlagyimir Putyin még csak-csak, de vajon felismeri-e képről Irán, Kína, Kanada és sok más ország első emberét? Tesztelje le arcmemóriáját és világpolitikai tudását!
Putyint meg kell, és meg is lehet fékezni, ám ehhez a Nyugatnak föl kell ismernie, hogy egy teljesen más gondolkodással és mentalitással áll szemben.
Barack Obama korszakos szónoklata az ingerküszöb alatt maradt Magyarországon. Itt elolvashatja.
Sosem volt az, és ahogy a helyzet áll, nem is nagyon lesz a közeljövőben. A magyar aktuálpolitikai események a legjobb indulattal is mínuszos hírek a nemzetközi lapokban, a magyarokról szóló riportokat pedig többnyire magyar származású újságírók vagy néhány olyan riporter írja, akiknek ez a hobbijuk. Mint másoknak a század eleji mángorlók felújítása és gyűjtése. Abból, hogy Magyarország nem tényező, a világ, de még a közép-európai politikában sem következik sok minden.
A kormány a belpolitikában sem tudja, mit fog két hét múlva csinálni, folyamatosan változtatja álláspontját, Orbán Viktor pedig mindenről maga dönt. Hogy tudnánk így világpolitikai kérdésekben állást foglalni?