Obama volt EU-nagykövete: Az elnökválasztás az amerikai demokrácia jövőjéről szól

7 perc

2020.10.19. 13:30

A tekintélyes brüsszeli elemzőintézet, a European Policy Centre kerekasztal-beszélgetéseire rendszeresen magasrangú politikusok, volt és jelenlegi politikacsinálókat hív meg. Most az ír David O’Sullivan, az EU volt washingtoni nagykövete és a Barack Obama elnöksége idején szolgált amerikai EU-nagykövet, Anthony Gardner beszélgetett arról, mi várható a transzatlanti kapcsolatokban az amerikai elnökválasztás után.

Anthony Gardner a legújabb, idén megjelent könyvében (Stars with Stripes) Washington és az EU kapcsolatrendszerét vizsgálta és nem rejtette benne véka alá, hogy a Demokrata Párt elnökjelöltjét, Joe Bident támogatja. “Hogy miért, arra egy Albert Einstein-idézettel tudok a legjobban válaszolni. Einstein azt találta, hogy Amerikát sokszor a külső szemlélő számára veszélyesnek tűnő politikai indulatok korbácsolják, ám ezeket mindig megszelídíti az amerikai demokrácia és sikerrel ellensúlyoz az amerikai alkotmányosság. Einstein egy levélben ezt írta a fiának: “az amerikaiak gyakorta sikeresen visszazökkennek a józan ész világába. Itt mindent, még az őrültséget is tömeges méretekben állítják elő, de minden igen gyorsan ki is megy a divatból.” Azt hiszem, ez a megállapítás hajszálpontos, különösen az elnökjelöltek első vitája után, amelyen olyan jeleneteknek voltunk szemtanúi, amilyenek remélem az amerikai történelemben soha nem ismétlődnek majd meg” – értékelt Gardner.

Anthony Gardner
Wikipédia / State Department / Közkincs

“Joe Bident jól ismerem, dolgoztunk együtt, nagyon tisztességes ember és érzésem szerint az országnak most arra van a legjobban szüksége, hogy politikájába ismét visszatérjen a tisztesség és a józan ész. Ez talán sokak szemében naivitásnak tűnik, de véleményem szerint semmi túlzás nincs benne.

Ez a választás egyértelműen az amerikai demokrácia jövőjéről szól és azt gondolom, Joe Biden ennek a legfontosabb zászlóvivője. Azt gondolom, hogy ő fog nyerni”

– jelentette ki határozottan az Egyesült Államok volt EU-nagykövete.

Domány András: Szijjártó Péternek most ment el végképp az esze

Tényleg. Vélemény.

A választási kampányt Anthony Gardner napi szinten nem követi, mert Londonban él, de vannak benyomásai a távolból is. “Óvatos derűlátás van bennem, noha nem hiszem, hogy ez most egy tiszta, 60-40%-os esélyekkel jellemezhető versenyfutás. Trump persze mindenre képes és bármit hajlandó megtenni. Arra buzdítja a szélsőjobboldalt, hogy álljon készenlétben, feltehetőleg fel is szólítja majd az embereket, hogy menjenek ki az utcára, lehetséges – bár nagyon nem szeretném –, hogy lesznek zavargások is, valószínűleg lesz jogi csata a Legfelsőbb Bíróságon, amelyet most már a republikánusok uralnak. Mégis óvatosan, de optimista vagyok. Annyit azért hadd jegyezzek meg, hogy 2016-ban már láttunk egy hasonló filmet leperegni: akkor is azt hallottuk előzetesen, hogy nem kell aggódni, minden rendben lesz. Aztán nem lett. De ez most egy másfajta választás és az akkori leckéket remélhetőleg megtanultuk és nem ismétlődnek meg 2016 hibái. Joe Biden nem Hillary Clinton, nem nyomják a vállát ugyanolyan terhek” – magyarázta Gardner.

Sokan átkozzák az amerikai elnökválasztó elektori testületet - Trump nem tartozik közéjük

Nem országos választást kell nyernie annak, aki amerikai elnök akar lenni, hanem elég szövetségi államot ahhoz, hogy többsége legyen az elektori kollégiumban, amelyet régi idők csökevényének tartanak, de az intézmény leválthatatlan. Az amerikai elnökválasztással foglalkozó sorozatunk első része itt a hvg360-on.