Végre feleslegessé válhat rengeteg állatkísérlet
Egy átlátszó chip jelenthet mentőövet egyszerre a kísérleti állatoknak és az orvosi kísérletek eredményeire váró embereknek.
Egy átlátszó chip jelenthet mentőövet egyszerre a kísérleti állatoknak és az orvosi kísérletek eredményeire váró embereknek.
A bőr alatt elhelyezkedő daganatok méretének pontos követése ma még bonyolult feladat. Tajvani kutatók egereken már vizsgáztatott újdonsága komoly áttörést ígér ezen a területen.
Gyorsabbá, olcsóbbá és állatkísérlet-mentessé teheti a gyógyszerkutatást egy új műanyag eszköz, ami több emberi szervet is képes utánozni.
Amerikai idegkutatók a klasszikus önfelismerés próbájának tettek ki egereket, akik sikerrel helyt is álltak a tükörteszten. Viszont vannak még kérdőjelek azzal kapcsolatban, hogy mennyire tekinthető ez az öntudat tényleges meglétének.
Amerikai kutatók állatkísérletek helyett másik módszert javasolnak a védőoltások tesztelésére. Ez nemcsak gyorsítaná, de etikusabbá is tenné a folyamatot.
Chipre épített mesterséges tüdőt fejlesztettek svájci és német kutatók. A modell segíthet a gyógyszerteszteléshez használt állatkísérletek számának csökkenésében és a tüdőbetegségek kutatásában – közölte hétfőn a Berni Egyetem.
Az EU-s tiltás gúzsba köti az iparágat, mert nehéz olyan alternatív kísérleti módszereket kitalálni, amelyek pótolhatják az állatkísérleteket. Ha mégis lennének ilyenek, akkor viszont a cégeknek a határ a csillagos ég, mert immár a legnagyobb piacot jelentő Kínában is eladhatók állatkísérletek nélkül készülő kozmetikai cikkek.
Nem segítenek a fogyásban, nem biztos, hogy ártalmatlanok, de arra sincs bizonyíték, hogy veszélyesek lennének. Befolyásolhatják az anyagcserénket, de rákot valószínűleg nem okoznak. A boltokban is kapható mesterséges édesítőszerekről már sok mindent tudunk, de még mindig nagyon keveset. Két magyar kutatóval beszélgettünk, hogy választ kapjunk egy életbevágó kérdésre: egy kanál cukrot vagy inkább a „kis fehér pötyit” tegyük a kávénkba?
A német dízelbotrány újabb érv az állatkísérletek ellen, de egyelőre szükség van a majmok, patkányok és társaik bevetésére.
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) kezdeményezte az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény módosítására beadott javaslat visszavonását átdolgozásra.
A csimpánzokon végzett orvosi kutatások többségét be akarja fejezni az Egyesült Államok, mivel az ember legközelebbi rokonai "különleges tiszteletet érdemelnek".
Hétfőtől az Európai Unióban tilos olyan kozmetikumokat a kereskedelmi forgalomba hozni, melyeket állatokon teszteltek. A magyarországi üzletekben teljes a káosz: nincsenek egyértelmű jelölések, és nemcsak a vevők, de még az eladók sincsenek igazán képben.
Hétfőtől nem szabad többé forgalomba hozni állatokon tesztelt kozmetikumokat az Európai Unióban - tájékoztatott az Európai Bizottság magyarországi képviselete.
Terhes patkányokat tettek ki növényvédő szerek hatásának amerikai kutatók, akik kísérleteikben úgy találták, hogy a leszármazottak között még a harmadik generációban is több volt a szorongó, stresszes állat, mint vegyszerhatásnak ki nem tett társaik utódainak körében.
Francia tudósok a páviánok egy eddig hihetetlennek tűnő képességét fedezték fel, felismernek akár négybetűs szavakat is. A guineai főemlősökkel végzett kísérletek arra mutatnak, hogy alábecsültük az értelmi képességeiket.
A laboratóriumi kísérletekben részt vevő állatok száma a világon évente eléri a 100 milliót, ezért az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet, hogy a tudomány lehetőség szerint alkalmazzon élőlénybarát alternatívát. Milyen célú állatkísérletek indokoltak, és mennyire szenvednek a kísérleti alanyok napjainkban? Utánajártunk.
Némely emléktípusok gyors és szelektív törlése kívánatos lehet bizonyos klinikai körülmények esetén. De képesek lennénk befeküdni ezért egy műtőbe, vagy lenyelni egy emléktörlő pirulát? Habár jelenleg mindez utópia, megnéztük, mennyi esély van arra, hogy egyszer valóság lesz, illetve milyen lehetséges veszélyeket hordozhat az egyén és a társadalom számára.