Valami történik: négy napkitörés indult be egymás után egy idegen csillagon
A NASA tudósainak sikerült elsőként rögzíteniük egy idegen csillag kitörését. Rögtön négyet is.
A NASA tudósainak sikerült elsőként rögzíteniük egy idegen csillag kitörését. Rögtön négyet is.
A Vela nevű pulzár másodpercenként 11-szer fordul meg a tengelye körül, így a kutatók számára olyan, mint egy nagyon gyorsan villogó lámpa.
Új életet kaphatnak azok a műholdak, amelyeket a Priwden nevű hőpajzs véd majd meg attól, hogy elégjenek a légkörben.
A tervek szerint 2026 tavaszán tesztelik majd az Antarktiszon azt a miniatűr robotot, amely képes lehet áthatolni a több kilométer vastag jégpáncélon. A földi teszt után bolygóközi feladatra is készülhet a technológia.
Elon Musk szerint hamarosan elindulhat az első Csillaghajó a Mars felé, amelynek fedélzetén még nem lesznek űrhajósok. Cserébe viszont landolna a vörös bolygón.
Jason Wang, az amerikai Northwestern Egyetem asztrofizikusa a Beta Pictoris b nevű exobolygó pályájának 75 százalékát konvertálta át videóvá.
Nem csak látványos, de igen érdekes is a Perseverance marsjáró felvétele egy marsi porördögről, melyet egy olyan sivatagban rögzített, mely nagyjából ezerszer szárazabb, mint egy földi.
A NASA 2025-ben próbálhatja ki, hogyan teljesít egy űrutazás során a napvitorla. Első körben a Naphoz indíthatnak egy ilyen módon utazó egységet.
Fontos mérföldkövet ért el a Nap tanulmányozására indított indiai űrszonda – közölte hétvégén az ISRO indiai űrkutatási hivatal.
Évente 10 000 és 100 000 közé tehető azon események száma, amelyek során a Vénusz légkörében felvillan valami. Villámlásnak hitték, de most nagyon úgy tűnik, hogy mégsem az.
A James Webb űrteleszkóp szén-dioxid-mezőket fedezett fel a Jupiter Europa holdján. A kutatók azt feltételezik, az égitest belső óceánjaiból kerülhetett a felszínre.
A Cassini űrszonda által 2004 és 2017 között rögzített adatokat felhasználva olyan forgatókönyveket állítottak fel amerikai és brit tudósok, amelyek magyarázatot adhatnak arra, miként alakultak ki a Szaturnusz jellegzetes gyűrűi.
Méretében a Neptunuszhoz hasonló, de annál jóval sűrűbb bolygóra bukkantak brit kutatók a Földtől 544 fényévre. Az égitest egy narancssárga törpecsillag körül kering.
Újabb különleges felfedezést tett a James Webb űrteleszkóp (JWST), amint az univerzum múltját kutatta. A kanadai Victoria Egyetem tudósai szerint 1672 olyan galaxisra bukkantak vele, melyek eddigi ismereteink alapján nem is létezhettek volna.
A NASA marsi járműve, a Perseverance minden korábbi rekordot megdöntött akkor, amikor a Jezero-kráterben 699,9 métert tett meg anélkül, hogy meg kellett volna állnia a következő lépés megtervezése miatt.
A Bennu aszteroidából még 2020-ban vett mintát az OSIRIS-REx, azóta a Föld felé tartott, hogy ledobja a rakományt. A küldetés magyar idő szerint vasárnap délután zárult le a sikeres visszatéréssel.
A Földre is veszélyes az az aszteroida, amelynek darabjait néhány éve gyűjtötte be az OSIRIS-REx nevű űrszonda. A minták vasárnap landolhatnak a Földön.
A NASA szerint 2182. szeptember 24-én 1:2700-hoz lesz az esélye annak, hogy a Földe csapódik a Bennu aszteroida. Ha ez megtörténik, 960 km-es körzetben mindent elpusztít.
Az amerikai Berkeley Egyetem kutatói szerint kétszer, de akár háromszor is több oxigén lehet a Callistón az eddig feltételezetthez képest. Jelenleg nincs olyan forgatókönyv, amely megmagyarázná az igen jelentős eltérést.