szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jacob Simon amerikai asztrofizikus szerint évmilliárdokkal korábban sokkal nagyobb galaxisok voltak az univerzumban, ami azt is jelenti, hogy a fekete lyukak is nagyobbak voltak.

Nem véletlenül érdeklik annyira a tudósokat a fekete lyukak. Azt tudjuk róluk, hogy hatalmas gravitációjuk miatt semmi, még a fény sem képes kijutni belőlük, emiatt viszont az emberi szem számára láthatatlanok. Bár vannak olyan eszközök, amivel adatokat tudunk róluk gyűjteni, a vizsgálatuk továbbra is kihívást jelent.

Joseph Simon, az amerikai Colorado Egyetem Asztrofizikai és Bolygótudományi Tanszékének tudósa nemrég számítógépes szimulációk segítségével próbálta meghatározni a világegyetem legnagyobb szupermasszív fekete lyukainak tömegét. A szakember szerint a Tejútrendszer közepén lévő objektum több milliószor nehezebb a Napnál, ám vannak olyanok, amikről úgy sejtik, milliárdszor nehezebbek a központi csillagunknál – írja az Interesting Engineering.

Simon épp arra kereste a választ, hogy mekkora lehet a legnehezebb fekete lyukak tömege.

Lia Medeiros / Institute for Advanced Study

A The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az eredmények azt mutatják, hogy évmilliárdokkal ezelőtt a fekete lyukak sokkal nagyobbak voltak, mint amekkorák napjainkban.

Számításaihoz több százezer galaxisról gyűjtött adatokat, amelyek közül néhány több milliárd éves. A tudós ezek alapján számította ki a fekete lyukak hozzávetőleges tömegét a világegyetem legnagyobb galaxisaiban. Ezek alapján beigazolódni látszik, hogy valóban vannak olyanok, amelyek több milliárd naptömeggel rendelkeznek.

Videót készített a NASA a szupermasszív fekete lyukakról, az eredmény lenyűgöző

A NASA animációt készített a szupermasszív fekete lyukakról, összehasonlítva azokat a Naprendszerünk legnehezebb objektumával, a Nappal.

Simon emellett szimulálta a gravitációs hullámhátteret, amelyet ezek a galaxisok keltettek. A gravitációs hullámháttér létezése arra utal, hogy az univerzumban szinte állandóan áramlik a hullámokban a gravitáció. Ezek a hullámok többségében a fekete lyukak összeolvadása során jönnek létre.

A kapott adatok alapján úgy tűnik, hogy évmilliárdokkal ezelőtt a mainál sokkal nagyobb galaxisok voltak az univerzumban, illetve a galaxisok középpontjában lévő fekete lyukak is jóval nagyobbak lehettek. Ez azért meglepő, mert a kutatók eddig úgy gondolták, hogy ekkora objektumok csak jóval később jöttek létre, több idő kell a „növekedésükhöz”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!