szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók minden eddiginél nagyobb távolságból érzékeltek gyors rádiókitörést. Az FRB-jel egyesülő galaxisoktól érkezhetett.

Az eddigi legtávolabbi gyors rádiókitörést (FRB) sikerült érzékelniük az ausztrál Macquarie Egyetem csillagászainak. A helyi ASKAP rádióteleszkóp segítségével detektálták a jelenséget, amely egy tőlünk 8 milliárd fényévre lévő galaxisból indult ki.

A Science című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ez az FRB volt az egyik legnagyobb energiájú, amit valaha sikerült befogni. Néhány másodperc leforgása alatt annyi energia szabadult fel a forrásból, amennyit a Nap 30 év alatt tudna csak produkálni.

Az FRB 20220610A kódjellel ellátott eseményt 2022 júniusában fogták be a tudósok. Kiderült róla az is, 50 százalékkal messzebbről jött, mint amilyen távolságra a csapat eddigi legtávolabbi érzékelése volt.

Beijing Planetarium

A tudósok a detektálás után az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Very Large Telescope (VLT) távcsőrendszerét használták arra, hogy megtalálja a forrásgalaxist. Stuart Ryder, az egyetem csillagásza szerint a vizsgálat során azt találták, hogy a forrás sokkal messzebb van annál, mint amit eredetileg feltételeztek, és minden bizonnyal egyesülő galaxisok egy kis csoportján belülről származik.

A felfedezés megerősíti, hogy az FRB-k felhasználhatók a galaxisok között hiányzó anyagok mérésére. Ez új módszert biztosíthat az univerzum tömegének meghatározására. A jelenlegi becslési módok egymásnak ellentmondó eredményeket adnak, és megkérdőjelezik a kozmológia standard modelljeit.

Kozmikus „szívdobogást" észleltek több milliárd fényévre a Földtől

Az úgynevezett gyors rádiókitörések általában néhány milliszekundumig tartanak. Az újonnan felfedezett FRB 20191221A ezzel szemben akár három másodpercig is érzékelhető lehet. De más furcsaság is van.

Ryan Shannon, a tanulmány társszerzője szerint, ha összeszámoljuk az összes atomot a világegyetemben, azt találjuk, hogy nagyjából feleannyi van csak, mint amennyinek lennie kellene. A szakember szerint jelenleg úgy vélik, hogy ez az anyag a galaxisok közötti térben található, de az sincs kizárva, hogy annyira forró és diffúz, hogy normál technológiával nem lehet látni.

Az FRB-k azonban érzékelik ezt az anyagot, ami lehetővé teszi a kutatók számára, hogy megmérjék, mennyi anyag lehet a galaxisok között. Minél távolabb van egy FRB, annál diffúzabb gázt képes feltárni a galaxisok között.

Bár azt még mindig nem tudni pontosan, mi okozza az FRB-ket, az biztos, hogy annyira gyakoriak, hogy segíthetnek feltérképezni az univerzum hiányzó elemeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!