szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatóknak amatőr csillagászok segítségével sikerült megbizonyosodniuk arról, hogy valóban két exobolygót fogott be a NASA űrszondája.

Öt éve teljesít már szolgálatot a NASA űrszondája, a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). A szerkezet olyan exobolygók után kutat, amelyek elahadnak a csillaguk előtt, így szerezve róluk adatokat. Nemrég két újabb planétát találtak vele az Új-Mexikói Egyetem, valamint a Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai.

A TOI-4600 b és a TOI-4600 egy K osztályú törpecsillag körül kering, amely a Napnál valamivel kisebb és hűvösebb.

A két bolygó közül a TOI-4600 b-nek rövidebb a keringési ideje, nagyjából 82,69 nap, míg utóbbi 482,82 nap alatt kerüli meg a központi csillagot.

Tedi Vick

Ismael Mireles, a The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent tanulmány vezető szerzője szerint a felfedezés azért is különleges, mert amatőr csillagászokat is sikerült bevonni a kutatásba. Őket arra kérte a csapat, próbáljanak meg megfigyelni egy átvonulást a csillag előtt, hogy sikerüljön megerősíteni, valóban bolygókról van szó.

A mérésekből az is kiderült, a TOI-4600 b hétszer, míg a TOI-4600 c kilenc és félszer nagyobb sugarú, mint a Föld.

Több Földhöz hasonló bolygó lehet a Tejútrendszerben, mint bárki gondolná

A Floridai Egyetem kutatói a Kepler és a Gaia teleszkópok adatait vizsgálva arra jutottak, hogy a Tejútrendszer minden harmadik bolygójának felszínén lehet folyékony víz.

Mireles szerint a legfontosabb cél az, hogy feltárják a bolygóképződés folyamatát, az eddigi ismereteink alapján ugyanis egyik exobolygó rendszere sem hasonlít a mi Naprendszerünkre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!