szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Épp a tóparton játszott, mikor egy érdekes botot vett észre: aztán kihúzott a vízből egy rozsdás kardot.

"Ne higgyék, hogy olyan mindennapos, hogy valaki csak úgy belebotlik egy kardba a tóban" – magyarázta a lelet jelentőségét Mikael Nordström a Jönköpings Läns múzeumtól. Pedig pontosan ez történt a svéd-amerikai Saga Vanecekkel, aki idén nyáron egy ősi kardra bukkant a Vidöstern tóban, ami Svédország déli részén, Småland tartományban található.

"Éppen botokat meg köveket dobáltam a vízbe, mikor találtam egy fura botot" – mesélte a Localnak Saga. Ahogy elkezdte kihúzni, észrevette, hogy van markolata, hegyes a vége, és elég rozsdás. Ekkor hívta az apját:

Apa, találtam egy kardot!

A szárazság miatt abban az évben a család nyaralója melletti tó vize elég alacsony volt, ami részben megmagyarázza, hogy találhatta meg Saga a kardot.

Andy Vanecek először azt hitte, a lánya csak egy modern másolatra bukkant, de a biztonság kedvéért megmutatták egy olyan szomszédnak és Vanecek egy kollégájának, akik értenek valamennyit a történelemhez és a régészethez. Ők egybehangzóan állították, hogy a lelet autentikus, és be kell jelenteni a hatóságoknak – amit Vanecek  meg is tett.

Először úgy tűnt, a körülbelül 85 centiméter hosszú kard olyan ezeréves lehet, de az alaposabb vizsgálatok kiderítették, hogy még régebbi, az 5. vagy 6. századból való – a régészeket és a történészeket pedig rettenetesen érdekli. Mivel bőr és fa részei vannak, a konzerválási eljárás hosszadalmas lesz.

A szakértőknek egyelőre fogalmuk sincs, hogy került a kard a tóba. Mikor a felfedezés után átvizsgálták a területet, találtak egy melltűt is, ami nagyjából egykorú a karddal. Ez alapján most azt feltételezik, hogy a tó talán valamilyen áldozati helyszín volt. Eleinte arra számítottak, hogy sírokat is találnak a környének, de ezt végül elvetették. A kard különleges értékét az is megerősíti, hogy egy későbbi kutatás során a legöregebb tárgy, amit a helyszínen találtak, egy 18. századi pénzérme volt.

A régészek még nyáron megkérték Sagát, hogy ne beszéljen senkinek a felfedezésről, mert atttól tartottak, hogy kincsvadászok lepik el a környéket, és tönkreteszik a feltárást. A hír a napokban lett publikus, így a család is megosztotta a felfedezést a Facebookon. A barátok pedig viccelődve máris Svédország új királynőjeként emlegetik Sagát – utalva a brit Artúr-mondakörre.

(Vezető képünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!