szerző:
Deutsche Welle
Tetszett a cikk?

Németországban a kormánypártok 18-ról 16 évre csökkentenék a szavazói korhatárt a parlamenti választásokon. Az Európai Unió is támogató, mert jobb lenne, ha a fiataloknak nagyobb beleszólásuk lenne a saját jövőjükbe. Míg Európában egyre több helyen foglalkoznak a kérdéssel, Magyarországon a politikusok részéről nincs rá markáns törekvés. A Deutsche Welle riportja.

Németország alkotmánya egyértelműen fogalmaz: „Aki betöltötte a tizennyolcadik életévét, az jogosult választani”. Sok fiatalnak azonban ez nem tetszik. Ők azok, akik politikailag aktívak, kimennek az utcára a jogaikért, és még az aszfalthoz is odaragasztják magukat – mint például az Utolsó generáció nevű környezetvédő csoport tagjai -, hogy felhívják a figyelmet a küszöbön álló (klíma)katasztrófára. Véleményük szerint, ha sokan közülük politikailag ennyire tudatosak, miért ne kaphatnának szavazati jogot már 16 éves kortól a parlamenti választásokon is?

picture alliance/dpa Patrick Seege

A népképviselet alacsonyabb szintjein ez már nem egyedülálló jelenség. A 16 német tartományból 6-ban már valóra vált, hogy a 16. születésnap betöltése után már lehet szavazni a tartományi választásokon, 11-ben pedig a helyi önkormányzati választásokon. Tavaly novemberben a baloldali-zöld-liberális koalíció keresztülvitte a Bundestagon, hogy a jövő évi európai parlamenti választásokon is csökkenjen a belépési küszöb 16 évre. A gond a parlamenti választással van: a részvételt itt az alkotmány szabályozza, és a vonatkozó paragrafus megváltoztatásához kétharmados parlamenti támogatás kellene – ami nincs meg.

A koalíciós pártok, a szociáldemokrata SPD, a liberális FDP és a Zöldek támogatják a szavazati korhatár leszállítását a parlamenti választások esetében is, az ellenzéki Die Linke nevű baloldali párt úgyszintén. A keresztény CDU/CSU, valamint a jobboldali populista AfD azonban ellenzi a reformot. A politikai megosztottság érthető: a koalíciós pártok a 2021-es választásokon jóval népszerűbbek voltak ebben a fiatal korcsoportban.

Egyes gyerekjogi civil szervezetek, mint a Német Gyermekvédelmi Liga vagy a Német Gyermekalap egyébként ennél is tovább mennének: ők már a 14 éveseknek is választójogot adnának.

A többség ellenzi

Maguknak az érintetteknek a véleménye sem egyezik a kérdésben: egy berlini diáklány, Raye Linjonom Nisayatou szerint a 14 éves korhatár alacsony küszöb lenne.

„De 16 évesen részt venni a parlamenti választásokon, az igazán király volna” – lelkendezett a diák. „Van saját véleményem, és már pontosan tudom, melyik pártra szavaznék” – tette hozzá magabiztosan.

Egy másik berlini diák, Miro Lim szkeptikusabb. A 17 éves gimnazista idén februárban szavazhatott először, de csak önkormányzati szinten, mégpedig abban a kerületben, ahol ő él. „Ez a dimenzió átlátható volt számomra, és el is tudom képzelni, mi változhat ott, ahol én lakom” – mondta. „A parlamenti választás viszont sokkal bonyolultabb” – magyarázta, hozzátéve, hogy a következő szövetségi választásokig még sok idő van hátra, lehet, hogy addigra megváltozik a véleménye.

 

Fiatalok a Friday for future-tüntetésen
picture alliance / Hauke-Christian Dittrich

Az Insa nevű közvélemény-kutató intézet friss felmérése szerint a megkérdezettek 62 százaléka ellenzi vagy inkább ellenzi, mint támogatja, hogy 16 éves kortól lehessen szavazni a Bundestag-választáson. A szkepticizmus azonban láthatóan csökken: egy hét évvel ezelőtti hasonló felmérésben még a válaszolók 80 százaléka utasította el az ötletet.

Az állampolgárok közügyekben való minél aktívabb részvételét szorgalmazó Bertelsmann Alapítvány munkatársa, Sigrid Meinhold-Henschel nem igazán érti az emberek fenntartásait. Szerinte a választójogi korhatár leszállítása többek között gyógyír a politikából való kiábrándulásra.

„Számos kutatás bizonyítja, hogy a 16 évesek politikai ismereteik és érdeklődésük tekintetében nem igazán különböznek a 18 évesektől” – magyarázta a szakértő. „Ezek alapján nincs elfogadható magyarázat arra, hogy miért ne csökkenthetnénk a választójogi korhatárt. Hasznos dolog időben elkezdeni a pártokkal és a választásokkal foglalkozni. Ez tartja életben a demokráciánkat, és ez is teszi jövőképessé.”

Nincs meg a nagykoalíció

Szakértők szerint mintegy 1,5 millió plusz szavazót jelentene, ha az alaptörvényt módosítanák. Ehhez ráadásul nemcsak a Bundestagban kell kétharmados parlamenti támogatás: mivel Németországban a törvényhozás kétszintű, ezért a tartományi képviselőkből álló Bundesrat tagjainak a támogató szavazatára is szükség lenne. Azaz mindenképpen „nagykoalíciós” egyetértés kellene hozzá.

A választójogi korhatár 16 évre való leszállításáért hevesen küzdők egyike Németországban az a Johannes Vogel, aki korábban az FDP ifjúsági szervezetét vezette, jelenleg pedig a liberális kormánypárt frakcióvezető-helyettese. A 41 éves politikus szerint – aki majd két évtizede szorgalmazza már a választójog kiterjesztését a 18 évesnél fiatalabbakra – „különösen jól meg kellene indokolniuk álláspontjukat mindazoknak, akik meg akarják tagadni a választójogot az állam egyes polgáraitól”. Vogel szerint egy öregedő társadalomban ügyelni kell arra, hogy minden generáció szempontjait igazságosan és lehetőleg egyenlő mértékben vegye figyelembe a politika. „Természetesen mindenkinek csak haszna lenne abból, ha a jövő nemzedékének perspektíváival minél inkább kalkulálnának”.

A jobboldali pártok hallani sem akarnak minderről. Szerintük sok fiatal 16 évesen még azt sem tudja, hogy milyen szakmát válasszon, vagy hogy egyetemi tanulmányokba fogjon-e. Nem vásárolhatnak szeszes italt és éjfél után nem tartózkodhatnak szórakozóhelyeken.

A szkeptikus tábor álláspontja szerint ennek a generációnak a választási döntéseit a szüleik befolyásolnák. A CDU/CSU Bundestag-frakció jogi tanácsadója, Ansgar Heveling kimondottan ellentmondásosnak ítélné meg azt az élethelyzetet, amelyben „fiatalok nem jogosultak szerződéseket kötni és általánosságban polgári jogi felelősséget vállalni, ugyanakkor rendelkeznének általános választójoggal”.

 

Egy fiatal a szavazói kérdőívet tartja a kezében egy frankfurti szavazókörben
icture alliance/dpa Frank Rumpenho

Ausztria, az éllovas

Nicaraguában és Braziliában már a 80-as években, Európában először 2007-ben, Ausztriában döntöttek úgy, hogy 16 év fölöttiek is részt vehetnek szavazóként a parlamenti választásokon – amire elsőként 2010-ben nyílt lehetőségük. Azóta Málta csatlakozott 2018-ban az európai éllovashoz. (Görögországban 17 éves kortól van általános választójoguk a fiataloknak.) Önkormányzati választások esetében a korhatárleszállításra több országban is van példa: a már említett német tartományokon kívül 16 év a korhatár a helyhatósági választásokon Észtországban, Skóciában, Bosznia-Hercegovinában, Szlovéniában vagy Horvátországban.

Az Európai Bizottság szorgalmazza a korhatár csökkentését. Szerintük a demográfiai változások szükségessé teszik a választói korhatár kiigazítását. Az Európai Unióban az emberek egyre idősebbek, a fiatalok aránya pedig csökken. Így főként idősebbek határozzák meg a fiatalabbak jövőjét anélkül, hogy az utóbbiaknak érdemi beleszólásuk lenne. A generációk közötti igazságos és fenntartható politizálás érdekében a demokratikus együtt döntési lehetőségeket egyenlően kellene elosztani minden korosztály között – vélik az Unióban.

Mi újság Magyarországon?

Magyarországon egységesen 18 éves kortól választhat és választható valaki. Ez alól egy kivétel van, ha 16 éves korában megházasodik az illető: ebben az esetben automatikusan nagykorúvá, ezzel választóvá és választhatóvá válik. Magyarországon legutóbb a Momentum és az LMP vetette el a baloldali előválasztások során a korhatár csökkentését 16 évre. Előtte pedig a jobbikos képviselő, Szilágyi György nyújtott be erről törvényjavaslatot a parlament elé – ami nem jutott el a szavazásig. A budapesti lakógyűlés néven futó fővárosi kezdeményezés a 14-18 év közötti korosztályt is megkérdezi, ami miatt támadták is Karácsony Gergely főpolgármestert. És noha a fiatalok körében az ellenzéki pártok elvben népszerűbbek lennének, markáns törekvés eddig nem volt arra, hogy a 18 év alattiak közül is minél többen szavazhassanak. Igaz, ezt nehéz is lenne keresztülvinni a kormány kétharmados parlamenti többségét figyelembe véve, és hogy az Orbán-kormány olyan fontos intézményt is elsorvasztott, mint a jövő nemzedékek ombudsmana.

Tanuljunk választani!

Azzal az EU-ban is egyetértenek, hogy a belépési küszöb csökkentéséhez elengedhetetlen az állampolgárok demokratikus nevelése. A Bertelsmann Alapítványon kívül is temérdek civil szervezet foglalkozik a választási részvételre való felkészítéssel Németország-szerte. Az egyik legismertebb közülük az „u18” nevű egyesület, amelynek neve az „unter 18” (18 év alatti) rövidítése. Ez a szervezet 1996 óta minden parlamenti választás előtt kilenc nappal lemodellezi az országos voksolást. Minden németországi lakóhellyel rendelkező kis- és fiatalkorú személy leadhatja szavazatát a hivatalos választásokon induló pártokra az U18-as szavazóhelyiségekben. Ezeknek előírásszerűen nyitottnak és szabadon hozzáférhetőnek kell lenniük, és elvileg bárhol felállíthatók, ahol gyerekek és fiatalok tartózkodnak.

 

Diákoknak tanulniuk kellene a demokráciát!
picture alliance/dpa Silas Stei

A gyakorlatban legtöbbször egy-egy iskola diákjai fognak össze és vezénylik le – akár teljesen önállóan – az u18-választásokat. Valamennyi szükséges dokumentumot letöltenek az u18 honlapjáról, elkészítik a szavazóurnát, a szavazófülkét, sokszorosítják a szavazólapokat. És még arra is ügyelnek – hogy a „játék” igazán életszerű legyen – hogy elkerüljék a „választási csalást”. Vagyis kiküszöböljék például a kettős szavazást azzal, hogy mind a szavazólapokra, mind magukra a szavazókra bélyegzőt nyomnak. A kezdeményezők azt is fontosnak tartják, hogy a választások eredményét komolyan vegye a felnőtt társadalom, így ezt még a hivatalos választás előtt nyilvánosságra hozzák.

A választói korhatár csökkentése nemcsak a népképviselet különböző szintjein eredményezhet eltérő szabályozást, hanem az aktív és passzív választójog feltételei között is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy hány éves kortól lehet valaki jelölt ezeken a választásokon. Míg a szavazati jog megadására 16 év fölött egyre több a precedens, a képviselőség általában a 18. életév betöltéséhez kötött. A Bertelsmann Alapítvány szakértője, Sigrid Meinhold-Henschel szerint kedvezőtlen, ha a választójogi korhatár tekintetében különböző jogszabályok vannak párhuzamosan hatályban: „Egyértelműen ’patchworkölés’ történik. Nem könnyű megértetni a fiatalokkal, hogy az uniós választásokon szavazhatnak, a Bundestag képviselőire azonban nem”.

Szerzők: Volker Wittig, Valaczkay Gabriella és Bogár Zsolt

További Deutsche Welle-tartalmak a DW magyar nyelvű Facebook-oldalán találhatóak.

A Deutsche Welle (DW) és a HVG együttműködése keretében heti rendszerességgel jelennek meg DW-s helyszíni riportok, beszámolók vagy elemzések a hvg.hu-n. A DW egy német közszolgálati hírcsatorna, amely a világ 32 nyelvén tudósít. Újságírói jelen vannak Európa és a világ minden táján. A hvg.hu minden héten a teljes tudósítói hálózat legérdekesebb cikkeiből válogat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Deutsche Welle Élet+Stílus

Így alakítja át a világ turizmusát néhány Instagram-fotó

Egyre többen választanak üdülési célpontot Instagram-posztok hatására. A turizmusban a közösségi médiaplatform ma már nélkülözhetetlen marketingeszköz, egy-egy tökéletes fotó ezrével csábítja a látogatókat. A helyiek és a környezetvédők azonban sokszor nem örülnek a környék megnövekedett népszerűségének, és legszívesebben kifüggesztenék a „megtelt”-táblát. A Deutsche Welle riportja.

Deutsche Welle Vállalkozás

Kizsákmányoló alvállalkozók, áldatlan munkakörülmények nehezítik a kelet-európai kamionosok életét

Vezetőfülke a hálójuk, kempingfőző a konyhájuk, és gyakran hónapokig vannak úton egyhuzamban. A német autópályákon közlekedő kamionsofőrök nagy része kelet-európai, vagy egy EU-n kívüli, alacsony jövedelmű országból való, és nemcsak a szakmájával járó közúti veszélyeknek van folyamatosan kitéve, hanem nyomorúságos életkörülményeknek és tömeges bércsalásnak is. A Deutsche Welle riportja.