szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Belevágni valami újba egyszerre izgalmas és ijesztő. Márpedig az egyetem első éve sok szempontból leírható ezekkel a jelzőkkel. Gólyának lenni épp elég sok bonyolult érzést jelent, ezért megpróbáljuk a praktikus oldaláról megfogni azt a sok történést, ami egy egyetemistára vár ennek az útnak az elején. Olyan fiatalokat kérdeztünk a személyes és közösségi tapasztalataikról, akik három fontos egyetemi városban – Budapesten, Szegeden és Miskolcon – képben vannak mindennel, amit egy gólyának tudnia érdemes. Nézzük, mi vár rájuk Szegeden!

Miért jó egyetemistának lenni Szegeden?

Szeged Deákváros. Így hívják, így mondják és ez száz százalékig igaz. Ez a város attól él, hogy az egyetemisták szeptembertől június közepéig éltetik. És ha néhányan még maradnak a nyárra, akkor ők csak tovább viszik ezt az izzást. Ebben a városban minden adott ahhoz, hogy jól érezd magad és kimaxold az egyetemi időszak szórakozási lehetőségeit. A város élhető, hamar átlátható és maga az egyetem is nemzetközileg jegyzett, nem kell úgy éreznünk, kompromisszumot kötünk, elismert szaktekintélyektől tanulhatunk, pezsgő tudományos élet vár. Szegeden az egyetem és a város is a tiéd lehet.

Mi a leghasznosabb tanács, amit egy gólya megfogadhat, ha jól akarja érezni magát Szegeden?

Itt is igaz, hogy érdemes részt venni annyi diákprogramon, ahányon csak tudsz. Viszont az is, hogy ebben a városban sosem fogod azt érezni, hogy egy hatalmas tömeg része vagy, főleg, ha egyetemi hallgatóként jársz-kelsz, mert akkor a városnak ahhoz a rétegéhez fogsz tartozni, aki akkor se marad ki semmiből, ha nagyon szeretne. És ez igaz az egyetemi életre is, hidd el, minden tanárod évek múltán is emlékezni fog a nevedre, de még arra is, tanította-e valamelyik testvéredet. Nagyon hamar fogod érezni, hogy otthon vagy.

Ponthatár buli a Szegedi Tudományegyetemen 2022-ben
Oláh Tamás

Milyen legendás egyetemi szokások/rendezvények vannak?

Természetesen minden kar rendez gólyatábort, de ezentúl még ott van a Welcome Camp, ami lényegében az összes gólyát köszönti egyszerre fesztivál formában. Folyamatos kari bulik vannak, és a Szegedi Tudományegyetem legendás klubja a JATE Klub otthont ad mindenféle koncertnek, táncos bulinak, a szokásos VINYIT-nek (Vizsgaidőszak Nyitó Iszonyatos Tivornya) és a VIZIT-nek (Vizsgaidőszak Záró Iszonyatos Tivornya). A JATE Klub egyébként a Szegedi Tudományegyetem összeolvadása előtt létező József Attila Tudományegyetem nevéből őrizte meg a sajátját, az egyetem főépületének alagsorában található Klub mellett, egy József Attila szobor is áll. Emellett a szobor mellett majdnem minden egyetemista elmegy minden nap, szemben a nagyáruház, ahol megtalálsz minden jót, és biztos, hogy találkozol egy-két utcazenésszel is.

A József Attila szobor egyébként érdekesen, derekára tett kézzel, mindenre elszánt tekintettel néz a diákokra, de ez ne tévesszen meg senkit, a szobrászra biztosan túlzottan hatott Attila szocialista korszaka. Az épület előtt található Szeged zenés szökőkútja is, ahova minden tavaszi félév végén a végzett orvostanhallgatók egy üveg pezsgő kíséretében beugranak és megünneplik a Dr. jelet a nevük előtt.

Melyek az egyetemisták körében legfelkapottabb szórakozóhelyek?

A JATE Klubot fentebb már részleteztem, ez mindenképpen a központi hely, és a leghagyományosabb is, több évtizednyi szegedi deákot nevelt már ki. De az egyetemhez tartozó József Attila Tanulmányi és Információs Központ szomszédságában – amely az egyetem legnagyobb könyvtára és találkozópontja – találhatóak a legendás kocsmák, a Nyugi, a Pivo a Mojo és az ugyancsak ezen a téren található bölcsészkar oldalában nyílt Radnóti. Itt még más italozási lehetőségek is vannak, és enni is lehet, így gyakorlatilag a bölcsészkart és a könyvtárat övező kocsmákat biztos, hogy egy mérnökhallgató is látogatni fogja. Gyakorlatilag egy kisebb bulinegyedet találunk itt. A budapesti művészmozik világát pedig a Tisza-parthoz közel található Grand Café hozza el, ahol a filozófiai előadásokon keresztül a metálkoncerteken át megtalálhatjuk a nekünk tetsző programokat. Oké, persze sör is van.

Mi az, amit egy elsőévesnek mindenképpen ki kell próbálnia Szegeden?

Gyakorlatilag mindent. Kari bálok, kolis bulik, HÖK-ös rendezvények, kultúrkocsma programok, és természetesen, ha a szeptemberi iskolakezdés előtt egy héttel megérkezünk, akkor részt vehetünk az ország egyik legrégebbi és legnagyobb fesztiválján a Szegedi Ifjúsági Napokon, a SZIN-en. Kipróbálni, ha még nem tettük volna, természetesen a tiszai halászlét muszáj, ezekhez pedig az Újszegedi híd lábánál található Sótartó éttermet – ami már a 70-es években is oszlopos vendéglője volt a városnak – lehet ajánlani, vagy a kicsit messzebb lévő Öreg Kőrössy Halászcsárdát. Tisza-parti felfedezőknek az egyetemi kocsmák sűrű látogatása mellett kötelező megnézni a Vígmatróz Sörözőt, amely egy benyúló kis mólón található a part csendesebb részén, itt jól lehet relaxálni.

Hangulat a Szegedi Ifjúsági Napokon
Facebook / Szegedi Ifjúsági Napok – SZIN

Mi számít az egyetemisták kedvenc ételének/italának Szegeden?

Az elsőévesek biztos, hogy gyorsan találkoznak az Istennyila nevű koktéllal, vagy a Kacsával, aminek összetevőjére már csak azért sem emlékszik egyikünk sem, mert a mértékletesség báját gólyaként még nehéz magunkévá tenni. Ételek közül pedig biztos, hogy nem kedvenc, de egy valami abszolút elkerülhetetlen mindenki számára: a hajnali bulik utáni csípős gyros az Aradi téren található büfében, amit mindenki csak úgy ismer, Budibüfé. Igen, azért, mert egy nyilvános WC-ből lett átalakítva. Szerencsére éjjel-nappal nyitva tart, nem kell sietni, hogy odaérjünk a JATE-ból, a csípős gyrosnak pedig itt non-stop ugyanolyan az íze.

Milyen a város közlekedés/lakhatás szempontjából?

Szeged körutas és sugárutas szerkezetű, emiatt jól közlekedhető. A körút szakaszait azokról a nagy európai városokról nevezték el, akik segítettek a városnak talpra állni az 1879-es nagy árvíz után (Róma, Moszkva, Brüsszel, London, Párizs stb.) Az egyetemi épületek közel vannak egymáshoz, néha órák között el kell menni egy-egy másik épületbe, de ezek a félórás szünetek alatt simán teljesíthetők. Szeged megyeszékhely, de nyugodt, csöndes és szép, így érdemes minél többet sétálni. Pro tipp, hogy ne próbálj bliccelni, még akkor sem, ha Budapestről érkeztél, és ott már profi szinten űzöd. Itt hemzsegnek az ellenőrök, és kegyetlenül szabják ki a helyszíni bírságokat, még ha az az egész heti zsebpénzedbe is kerül. Szerencsére az egyetem biztosít a hallgatóknak támogatást diákbérletre, ezt a lehetőséget ne hagyjátok ki. És bármennyire fáj a lábad a táncos bulik után, és már elment az utolsó busz, inkább sétálj, mert itt híresen drága a taxi is. Vagy, ha nagyon fel akarod adni, fogj össze valakivel, nehogy másnap reggel üres legyen a tárcád.

Hol, hogyan érdemes regenerálódni bulik/vizsgák után?

Rengeteg lehetőség van pihenni, már a városban található sétálóutca, a Kárász utca végi Széchenyi tér is hatalmas fákkal és csöndes padokkal rendelkezik, de ha el akarunk bújni akkor az újszegedi Füvészkertbe menjünk. És ha már arra járunk ott is sétáljunk át az Erzsébet-ligeten, ahol tudunk sportolni is, kosár- és BMX-pálya is van. Szerencsére keresztül folyik a városon a szőke Tisza, aminek a rakparti részén is tudunk merengeni, de ha fürödni szeretnénk az újszegedi híd jobb oldalán lemehetünk a Laposra, ahol vár a homokos part.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!