szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Washingtontól 13 ezer kilométerre fekszik a település, de az ott élők a szívükön viselik a demokrata jelölt győzelmét. Nem véletlenül. 

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

Feltehetően a világ minden részén figyelemmel kísérik a kedden célegyenesbe forduló amerikai elnökválasztást, de egy indiai faluban különösen sokat jelent majd, ha Kamala Harris esetleg nyer. A Tamil Nadu államban fekvő Thulasendrapuram ugyanis azzal büszkélkedik, hogy ott éltek a demokraták elnökjelöltjének ősei. Az indiai anyától és jamaicai apától született Harris a fekete gyökerei mellett sokszor felidézte az ázsiai kötődését is, illetve a gyerekként az állam fővárosában, Csennaiban töltött időt. 

A falu hindu templomában a választás napján imádkoztak azért, hogy Harris legyőzze Donald Trumpot, és a rizsföldekkel körbevett településen életnagyságú plakátokon kívánnak sok sikert „a hely szülöttének”, akinek a győzelme esetén nagy ünneplésre készülnek. 

Magukénak vallják
AFP / Idrees Mohammed

Harris nagyapja, PV Gopalan Tulaszendrapuramban született az 1900-as évek elején, onnan költözött el Csennaiba, majd Delhibe, ahol magas rangú kormányzati tisztségviselőként dolgozott. Az ő sikere alapozta meg azt, hogy aztán Harris anyja, Shyamala Gopalan az Egyesült Államokba költözhetett, ahol 19 évesen orvosi egyetemen tanult tovább. Ott, a Berkeley-n találkozott aztán a későbbi férjével, Donald Harrisszel. 

Az indiai falu már négy évvel ezelőtt is bekerült a nemzetközi hírekbe, a helyiek akkor is Harrisért és a demokrata győzelemért imádkoztak, illetve tűzijátékkal ünnepelték a politikus alelnöki beiktatását. 

Miért kedden szavaznak? Miért kék és piros a jelöltek színe? Miért az elektorok döntenek? Gyorstalpalónk az amerikai elnökválasztás elé

Az amerikai választásoknál nincs bonyolultabb, hosszabb és költségesebb, pedig lényegében csak két párt versenyez egymással. A Fehér Házba nem feltétlenül az költözik be, aki a legtöbb szavazatot gyűjti. A képviselő- és szenátorjelölteket nem a pártjuk választja ki, előválasztáson kell kiharcolni a lehetőséget. A kampányokba ölhető pénz előtt nincs korlát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!