szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint egy héttel a választás napja után született meg az eredmény.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

Azután, hogy a republikánus jelölt, Donald Trump nyerte az elnökválasztást és a párt többséget szerzett a szenátusban, a képviselőházban is többségbe került.

Az Associated Press helyi idő szerint szerda este azt közölte, hogy a Kongresszus 435 tagú alsóházában a republikánusok legalább 218 mandátukot szereztek, miután Arizonában is az ő jelöltjüket választották meg. Az eredményt több mint egy héttel azután hirdették ki, hogy a szavazókörök bezártak. A megválasztott elnök azóta több miniszterjelöltjét is megnevezte.

Az, hogy a Kongresszus mindkét házát a Republikánus Párt irányítja majd – vagyis a törvényhozó és a végrehajtó hatalom is a kezükbe került –, biztosítja számukra, hogy olyan fontos kérdésekben legyen jelentős beleszólásuk, mint a kormányzati finanszírozásé, az adósságplafon-tárgyalásoké és a külföldi segélyeké. Az eredmény eloszlatta a demokraták reményeit is arra, hogy a képviselőház majd határt tud szabni a trumpi politika megvalósításának.

Szerdán az is kiderült, hogy Mitch McConnell után John Thune dél-dakotai szenátor lesz a szenátus republikánus vezetője. A 63 éves Thune a titkos szavazáson John Cornyn texasi és Rick Scott floridai szenátort győzte le, és hivatalosan is többségi vezető lesz, amikor a törvényhozás felsőháza január 3-án leteszi az esküt.

Eközben formálódik Trump kabinetje is és adminisztrációja is. A megválasztott elnök szerdán legfőbb ügyésznek Mark Gaetz floridai képviselőt, a nemzeti titkosszolgálatok vezetőjének a volt demokrata Tulsi Gabbartdot, külügyminiszternek pedig Marco Rubio szenátort választotta.

Az már korábban kiderült, hogy a kormányban számít többek között Elon Muskra, a SpaceX és a Tesla vezérére is, akit a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium élére jelölt.

Messze nagyobb befolyása lehet Elon Musknak a Trump-kormányra, mint kinevezéséből fakad

Miután legalább 132 millió dollárral – és feltehetően az X platform algoritmusának megpiszkálásával – támogatta a megválasztott elnök kampányát, a világ leggazdagabb embere a mostani kinevezése után úgy kezelné az amerikai kormányzatot, mintha csupán egy újabb pénznyelő közösségi platform lenne. Musk a támogatásért és a tanácsokért már most jókora hasznot tett zsebre, de Trump további ígéretekkel kecsegteti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!