A magyar melegellenes törvény miatt az egyik német zöldpárti EP-képviselő, Terry Reintke azt kérte az Európai Parlament elnökétől, hogy este, a magyar–német meccs idejére tűzzék ki a szivárványszínű zászlókat az EP épületére, mert ez a zászló az emberi méltóság tiszteletben tartásának szimbóluma.
David Sassoli elnök erre nem reagált azonnal, de pár perccel korábban ő is Magyarországot érintő témát vetett fel, mégpedig a jogállamiság kapcsán. Sassoli elmondta a képviselőknek, hogy levelet írt Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek, felszólítva, hogy teljesítse kötelezettségeit és alkalmazza a jogállamisági mechanizmust, az uniós költségvetés védelmében.
Meggyőződésünk, hogy egyes tagállamok nyilvánvalóan megsértették a jogállamiság elveit, s ezt szankcionálni kell. Ha a Bizottság nem reagál a szerződésekben meghatározott határidőn belül, akkor a Bírósághoz fordulunk.
– mondta Sassoli. A néppárti frakció nevében felszólaló Jeroen Lenaerts szerint szégyenletes az új magyar törvény és az UEFA döntése is, amellyel nem engedélyezték, hogy a német–magyar mérkőzés időtartamára szivárványszínben világítsák ki a találkozó színhelyét, a müncheni Allianz Arénát. A belga politikus hozzátette, hogy a szivárvány az inklúzió, a befogadás szimbóluma.
Iratxe Garcia Perez a szociáldemokrata frakció nevében annyit tett hozzá, hogy a jogállamiság védelmét jelenti az is, hogy nem diszkrimináljuk az LMBTQ-közösséget.
Philippe Lamberts zöldpárti képviselő – többek között a Magyarországgal kapcsolatos vitákra is utalva – azt mondta, hogy az állam- és kormányfők tanácsának egyetlen napirendi ponttal kellene foglalkoznia: az EU értékeinek megvédésével. Manon Aubry, francia baloldali képviselő is határozott volt.
Azonnali szanciókra van szükség Magyarországgal szemben, az LMBTQ-közösségnek tudnia kell, hogy nem hagyjuk őket magukra és mindent megteszünk azért, hogy Orbán büntetlenségének véget vessünk
– mondta a politikus, majd pedig egy szivárványszínű zászlót lengetett meg, amelyért a levezető elnök figyelmeztette, ugyanis az EP-ben nem megengedett a zászlók hasonló felhasználása.
A magyar kormány szövetségesei most csöndben maradtak, egyedül egy észt politikus állt ki Orbán Viktor mellett, így aztán a magyar miniszterelnököt Győri Enikő fideszes képviselőnek kellett védelmébe vennie. A magyar kormánypárti politikus elmondta, hogy minden, a kormányt bíráló és most elhangzott állítás szomorú és szégyenletes, mert valótlan állításokra épülnek. Leszögezte, hogy a magyar szabályozás védi a gyerekek jogait, garantálja a szülőkét, és nem vonatkozik a 18 éven felüliekre, vagyis nincs benne diszkrimináció.
Olvassanak, mielőtt nyilatkoznak, és el a kezekkel a gyerekeinktől!
– figyelmeztette Győri Enikő az Európai Parlamentet. Az EUrologus információi szerint közben megszületett a döntés, és az EP valamennyi épületére kiteszik a szivárványszínű zászlót.
Közben Belgiumban is szivárványszínnel világítottak ki egy stadiont, mégpedig a belga bajnokságban ezüstérmesének, a KAA Gentnek otthont adó Ghelamco Arénát.