Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
„Talán még nem késő ...”– ez juthat eszébe annak aki az elmúlt időszakban kimaradt a részvénypiac emelkedéséből, nem részesült az állampapír piaci hozamok csökkenéséből, sőt még a forint erősödésére sem játszott a bankközi piacon. El kell keserítenünk ezeket a potenciális befektetőket: késő!
A jelentősebb pozitív irányú változások megtörténtek. Tovább is erősödhet a forint, tovább szárnyalhat a részvénypiac, zuhanhatnak a hozamok, de egyre nagyobb az esélye a drasztikus korrekciónak. Magasabbról nagyobbat lehet esni! Ma már – talán egyes részvényektől eltekintve – elmondható, hogy nem a valós gazdasági teljesítmények mozgatják az árakat, hanem az befektetői hangulat, amely kialakult az elmúlt fél-egy évben. Ez nehezen értelmezhető az ajánlásokat készítő számára, hiszen a tömegpszichózis értelmezése egy külön szakmát foglalkoztat. Mégis tegyünk egy kísérletet.
Visszanézve egy kicsit távolabbra, az utóbbi egy évben azt láthattuk, hogy az ellentmondásos makrogazdasági helyzet (ikerdeficit - jó növekedési mutatók) ellenére folyamatosan csökkent az a felár, amit a magyar gazdaság kockázatai miatt kell fizetni a befektetők számára. Ez még önmagában nem ellentmondás, hiszen nem feltétlenül ma alacsony ez a felár, hanem lehet, hogy korábban volt túl magasan árazva és a mostani szintek közelítenek jobban a realitásokhoz.
Itt tehát nem tudunk egzakt módon értékelni, de mégis kell valami támpontot keresnünk ahhoz, hogy a befektetési döntéseink átgondoltak (átgondolhatóak) legyenek. Ha nem csak az egyes kiragadott időpontokban nézzük meg a piaci árakat, hanem azokat folytonosságukban vizsgáljuk, azonnal kiderül, hogy a makrogazdasági helyzet és az árak változásai jelentős tempókülönbséget mutatnak.
Ez alatt azt értjük, hogy az állampapírok hozamai a makrogazdasági mutatók javulását jóval megelőzve csökkentek, a forint iránti kereslet nem a külföldi beruházások hatására emelkedett, a részvények áraiba pedig olyan növekedési potenciálok épültek be, amit a BÉT-en forgalmazott részvények többsége aligha teljesít. Tehát minden szinten a várakozások tartják fenn a piaci trendeket, de előbb-utóbb ezeknek a várakozásoknak teljesülniük kell, mert különben csak légvárakat építünk. És minél nagyobb a lufi, annál nagyobbat szól.
Ez lehet az oka annak, hogy jelen sorok írója sem tudja – ahogy senki más sem -, hogy a ma uralkodó trendek meddig tartanak, mikor törik meg a lendület, mikor fordul a piac. De az egyre inkább érezhető, hogy nem a piaci hírek, hanem a befektetők maguk fogják elindítani a trendeket megtörő folyamatokat. Csak az a kérdés, hogy mikor fordul a hangulat.
A héten több elemző is arra hívta fel a figyelmet, hogy lassan itt a vége a bull trendnek. A forint piacát tekintve pedig arra figyelmeztetnek, hogy a különböző opciós stratégiák miatt könnyen előfordulhat a 240,01-es intervenciós szint meghaladása is, tehát további erősödés sem kizárt, de ezek után megjósolhatatlan irányba, jelentős volatilitás következhet, ami komoly veszteségeket okozhat a befektetőknek, de a termelő vállalatoknak is.
Az állampapírok tekintetében azt tapasztaljuk, hogy ismét nekilódultak a januári inflációs adat hatására a hozamok, rég nem látott alacsony szinteket elérve. A piaci árakba hétfőre (2005.02.21) már több mint 100 bázispontos MNB alapkamat csökkentés épült be. Tovább erősödött a kamatvágások előre történő árazása, ami öngerjesztővé kezd válni abban a pillanatban, amikor ezen folyamatok hatására hajt végre monetáris lazítást az MNB.
Ma a legjobban az kezelné a helyzetet, ha a jegybank csak 25 bázispontos csökkenést hajtana végre, de később (egy-két héten belül) nem rendes kamatdöntő ülésnapon még 50 bázispontos csökkenést jelentene be. Talán ez meglephetné a piacot, ami azért volna kívánatos, mert ma a piac vezetheti az MNB-ét és nem fordítva.
Ezúttal az állampapírok esetében is a szokásosnál hosszabb időszakot jelentő diagramot készítettünk. Ennek oka az, hogy itt is fontos az, hogy a trendet lássuk, a változás dinamikáját is érzékeljük.
A BÉT-en a gyorsjelentési szezon lezárását sem követte korrekció, sőt ismét történelmi rekordok dőltek meg, soha nem látott magasságokba emelkedett az Egis, a MOL, az OTP, de a többiek sem maradtak le sokkal, a piacon szinte minden részvény erősödni tudott.
Fontos kiemelni, hogy a tőzsdei eredmények drasztikus növekedése mindössze két vállalat (MOL, OTP) eredménynövekedésének köszönhető. Az Egis és a Richter nyeresége ennek a szintnek csak töredéke. Ezeket a részvényeket nem tekintve a nyereség bővülése alig 10 százalék, ami az árak emelkedését tekintve elég gyenge teljesítmény. A fundamentumaikat tekintve tehát azt mondhatjuk, hogy az OTP, a MOL, az Egis, a Richter továbbra is tartható a portfóliókban, a többi társaság részvényei viszont megértek az eladásra.
- Állampapír piac:
állampapírok:
- 0-1 év: tartás,
- 1 év felett: kivárás
- Vállalati kötvények:
eladás
- Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel,
- USA részvények: vétel,
- Orosz részvények: eladás
- Hazai részvénypiac:
- MOL, Richter, OTP, Egis: tartás
- egyéb hazai részvények: eladás
- Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Öt évtizede Steven Spielberg A cápával megteremtette, két évre rá barátja, George Lucas a Csillagok háborújával megerősítette a nyári bombasiker intézményét. A vakáció idején korábban olyan filmeket mutattak be, amelyektől nem vártak kirobbanó eredményt.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?