szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ingatlanfejlesztés mindig a jövőt vetíti előre: márpedig a belvárosi üzlethelyiségek bérleti díjának gyors emelkedése, és a klasszikus épületek felújítása, átalakítása azt mutatja, hogy hamarosan ismét eljön kis boltok, városközponti áruházak kora. Mi jön a plázaláz után?

A bevásárlóközpontok összterülete országosan megközelíti a 1,75 millió négyzetmétert. Ebből a fővárosban 600 ezer négyzetméternyi található. Ha az egy főre jutó hazai bevásárlóközpont-területet nézzük, a mutató lassan eléri a 0,18 négyzetmétert (az uniós átlag 0,2 négyzetméter/fő), ami ugyan még messze van a svédországitól (0,55 négyzetméter/fő), de Ausztriához viszonyítva magasnak mondható – derül ki az Eston Rt. legutóbbi piacelemzéséből.

Gyors üzletek a Váci utcában

© globalplaza.hu
Eközben más irányban is elindult a piac változása. Fokozott a bérlői érdeklődés Budapest belvárosának üzleti negyedében, ahol már tavaly is csökkent az amúgy is szűk kínálat. A konkrét fővárosi üzlethelyiség-piacot a hely oldaláról nézve kiderül: a legélénkebb kereslet az elmúlt hónapokban is a Váci utca régi (északi) részén lévő utcai helyiségek iránt jelentkezett, ahol gyakorlatilag nincs eladó üzlet. Ha mégis piacra kerül egy-egy, az adásvételi ügylet szinte azonnal létrejön. Ez érvényes a bérleti jogok átadására is.

Növekvőben van a Váci utca déli részének presztízse is. Bár a több ezer négyzetmétert bérlő kereskedők és üzletláncok még nem jelentek meg itt nagy számban, a vendéglátóhelyek és régiségkereskedések száma érezhetően nőtt, színvonala emelkedett.

A Kiskörúton, a bazársor bontása után ugyancsak újabb, vegyes funkciójú kereskedelmi létesítmények megjelenése várható, és rövidesen felsorakozik az elsőszámú területek keresett listájára a Kossuth Lajos és a Szabadsajtó út is.

Belső változások

Az erőteljes érdeklődés érthető, hiszen ezen a területen mindig sikk -- és persze üzletileg is kifizetődő -- volt üzletet működtetni. A pesti belváros ezen része a letűnt évtizedekben nemcsak a szellemi élet egyik központja, de a magyar jólét kirakata is volt.

Szintén kedveznek a fővárosi üzlethelyiség-piacnak a belvárosban megindult klasszikus épület felújítások, valamint a több kerületben folyó városrehabilitációs programok. Ez utóbbiak közé tartozik például a jó néhány éve sikeresen tartó ferencvárosi újjáépítés, valamint a közelmúltban elindult, józsefvárosi Corvin-Szigony projekt.

Számos, kisebb léptékű területrendezés várható: ilyen a Deák tér és környéke (Deák tér – Vörösmarty tér – Kristóf tér háromszög), valamint az Andrássy út, Erzsébet tér és Oktogon közötti szakaszának fejlesztése is, amelyek nyomán várhatóan szintén felértékelődnek a környező (közte a kereskedelmi) területek.

Klasszikusok és luxus (Oldaltörés)


Új jelensége a fővárosi üzlethelyiség-piacnak, hogy megindult a klasszikus bevásárlási formák újrahonosítása. Hazai, francia, luxemburgi, olasz és ír nagybefektetők alakítják a belváros „szívét”, új funkciót és arculatot adva az egykoron meghatározó kulturális, gazdasági és kereskedelmi épületeknek. Hopka Attila, a Colliers International befektetési tanácsadója elmondta: jelenleg 15 olyan klasszikus belvárosi épület van, amely az elmúlt években megüresedett, vagy rövidesen válik „lakatlanná”. Ez 200 ezer négyzetmétert jelent, amelyet az új tulajdonos fejlesztők az elkövetkező hónapokban, években átalakítanak. Ebből közel 100 ezer négyzetméter a Vörösmarty téren vagy százméteres vonzáskörzetében található. A felújított épületek új piacot teremtenek a belvárosi ingatlanpiacon, amely a lakás, iroda mellett érinti az üzlethelyiségek szegmensét is.

Ilyen átalakításra váró épület például a Klotild Palota, a volt ORI-székház, a Divatcsarnok és a Budapesti Értéktőzsde. A beruházások eredményeként -- hazai és külföldi ingatlanfejlesztők révén - új, a belvároshoz illő, kisebb léptékű, korszerű üzlethelyiségekkel gyarapodik majd a fővárosi piac.

A luxus áruházai

© www.dunaplaza.hu
A lebontott ORI székház helyén például modern 30 ezer négyzetméteres új vegyes (lakás, iroda, üzlet) funkciójú létesítmény valósul meg 2007-re, melyből az épületkomplexum földszintjén kereskedelmi egységeket alakítanak ki, közel 7 ezer négyzetméteren: ezek jó részét már bérbe is vették neves márkacégek. A volt tőzsdepalota alsó három szintjén szintén áruház nyílik majd, 25 ezer négyzetméternyi üzletterülettel. Ugyancsak vegyes funkciót kap az átépítés során a volt Technoimpex székháza, amely a Palazzo Dorottya nevet kapja. A 2007. negyedik negyedévére elkészülő épületben a lakások és irodák mellett luxusüzleteket, nívós kávéházakat is kialakítanak.

A Luxus Áruház is megmaradt egyelőre a kereskedelmi palettán: az épületet a tulajdonos Skála Csoport bérbeadással hasznosítja. A bérelhető ezer négyzetméter területet kiadták a győri székhelyű Excellent Ipari és Kereskedelmi Kft-nek, amely korábban beszállítója volt az áruháznak. A családi vállalkozás alapvetően férfikonfekcióval foglalkozik. Mellette hét másik bérlő van még az épületben, amely a közelmúltban ismét megnyitotta kapuit. A bérleti díj emelettől, a bérelt helyiség méretétől függően havi 30-50 euró/négyzetméter között van.

Emelkedik a bérleti díj

Ezekkel a fejlesztésekkel nemcsak jelentős építészeti értékek őrződnek meg, de a magas presztízsű belvárosi vásárlás lehetőségével tovább színesedik a budapesti kiskereskedelmi paletta is. – állítják a szakemberek, akik szerint a színvonalas központi kereskedelmi ingatlanok piacképessége az előrejelzések alapján biztosnak mondható, ami várhatóan tovább emeli majd a belvárosi üzlethelyiségek bérleti díját. A belvárosi kiskereskedelmi ingatlanok szektorában éppen a hiány miatt már 2005-ben is magasabb volt (9-13 százlékos) a bérleti díjak növekedése, mint bármely más részpiacé.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bevásárlóközpontok: Magyarország a régió élén

Az első helyen áll Magyarország Kelet-Európában, ami a bevásárlóközpontok számát, illetve alapterületük lakossághoz viszonyított arányát jelenti – áll az osztrák RegioPlan Consulting frissen közzétett elemzésében.