szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Folyamatosan csökken az átlagos fizetési határidő – állítja a Dun and Bradstreet Hungária Kft. a „Fizetési tapasztalatok (DunTrade) elnevezésű program alapján összeállított jelentése.

Az összegzés szerint egy éve még átlagosan több mint 33 napos határidőt adtak a magyar cégek partnerüknek az átutalásos tartozások kiegyenlítésére, ez mostanra 28 napra rövidült.

A D and B felmérése szerint a legjelentősebb visszaesés az építőiparhoz köthető. Még tavaly októberben is 43 nap fölötti fizetési határidők voltak jellemzőek az iparágban, addig ez az átlag ez év március végén már 29 napra esett vissza jelezve a szállítók egyre nagyobb bizalmatlanságát az iparággal szemben.

Hasonló tendencia figyelhető meg az ipari gép, berendezés, eszköz javításával foglalkozó cégek körében is. Ez a tevékenység gyakorlatilag az építőiparhoz szorosan kapcsolódó kapcsolódik. Az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártóknál viszont, ahol a válság tavaly őszi kirobbanásakor még az emelkedő tendencia volt a jellemző, a trend megfordult. Azaz az átlagos fizetési határidő hirtelen csökkenésnek indult.

A fizetési határidő csökkentése sok esetben segíthet, de a pénzintézet szakértői felhívják a figyelmet: nem szabad azt hinni, hogy teljes körű megoldást jelent a rövidtávú likviditási gondokra.

Keleti Józsefnek, a Dun and Bradtstreet Hungária Kft ügyvezető igazgatójának az a véleménye, hogy hiába csökken a fizetési határidő, a tapasztalatok azt mutatják, sokszor a partner nem képes azt betartani. Ezért az elemzők hangsúlyozzák, hogy fontos az új és meglévő partnerek ellenőrzése, leinformálása. Érdemes tudni ugyanis, hogy a leendő ügyfél máshol milyen fizetési határidőkkel, késedelmekkel fizet, milyen kockázatot képvisel.

Míg az építőiparban csupán 7 százalékkal nőtt az átlagos késedelem, addig az ipari gép, berendezés, eszköz javításával foglalkozó vállalkozásoknál már 35 százalékkal. A kiskereskedelemben pedig már 50 százalékos a növekedés.

Az adatok forrása a D and B által Magyarországra is bevezetett DunTrade program. A program lényege, hogy az adatszolgáltató partnerek által havi rendszerességgel átadott számlázási és fizetési információknak köszönhetően pontos adatok állnak rendelkezésre a cégek fizetési hajlandóságáról. Éves szinten több, mint egymillió számla, 300-400 milliárd forint értékben képezi a program alapját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Növekvő csődveszély: hosszabbodik a fizetési határidő

Az öt évvel ezelőtti 35 nap helyett ma már átlagosan 165 nap a tényleges fizetési idő a hazai cégek esetében - áll a Coface csoport felmérésében. A tényleges fizetési idő, azaz a számla keltétől a kifizetéséig terjedő időszak az idén meghosszabbodik, ami fokozza a csődveszélyt.

MTI Itthon

Kárenyhítés: befizetési határidő hónap végén

E hónap végén lejár a nemzeti kárenyhítési rendszerhez már csatlakozott gazdálkodók önrész-befizetési határideje, aki szeptember 30-ig nem fizeti be a pénzt, az elveszíti az ez évre szóló kárenyhítési támogatást - tájékoztatott Soproni Horváth Lajos, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) sajtófőnöke.

hvg.hu Vállalkozás

Hosszabbodó fizetési határidők és romló hitelfeltételek

A hitelválság jelentős hatással van a cégek pénztermelő és adósságszolgálati képességére. A cash flow-t ugyanakkor a fizetési határidőket meghosszabbító vevők és a hitelfeltételeket beszűkítő beszállítók harapófogója szorítja. A KPMG nemzetközi felmérése.