Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A gazdasági és pénzügyi válságban vergődő Fehéroroszország stabilizációs kölcsönt kért a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). A minszki kormány ezzel kapcsolatos kérelmét kedden jutatta el az IMF-hez.
A tavalyi fehéroroszországi elnökválasztásokon túlköltekezett az állam, melynek hatására nagyra duzzadt a folyó fizetésimérleg-hiánya. Emiatt a fehérorosz rubel árfolyama folyamatosan gyengült. Az ország központi bankja devizatartalékának közel negyedét fordította idén a nemzeti valuta támogatására. Márciusban azonban felhagyott az intervencióval, amikor Minszk 3 milliárd dolláros hitelkérelemmel fordult Oroszországhoz. A kért összeget várhatóan összeadja Oroszország és a FÁK több más állama. Erről június 4-én döntenek.
Az egyre romló helyzet miatt az ország május elején 36 százalékkal leértékelte a fehérorosz rubelt. Részben ennek a hatására viszont meglódult az infláció, a lakosság pedig pánikszerűen gyakorlatilag mindent felvásárolt a boltokban, ami miatt áruhiány lépett fel. A fehérorosz kormány legutóbbi intézkedéseként kedden befagyasztotta számos élelmiszertermék árát július esejéig.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.