Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Egy szervezetbe vonná a pénzügyi intézmények felügyeletét és a jegybanki feladatokat a kormány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összevonásával – írta az Origo. Bár az ötlet nem új, a portál szerint az immár a Matolcsy György vezette MNB már ki is dolgozta a csúcsszervre vonatkozó törvényjavaslat szövegét.
Új pénzügyi szuperhatóság felállítására készül a kormány az MNB és a PSZÁF összevonásával – írta az Origo jegybankból és banki körökből származó információkra hivatkozva.
A már évekkel ezelőtt is szorgalmazott összevonás ötlete Simor András jegybankelnök távozásával került ismét terítékre, és a portál szerint az integrált szervezetről szóló törvényjavaslat szövege már nagyjából el is készült. Az Origo értesülései szerint a munkát Nagy Márton, az MNB egyik ügyvezető igazgató irányítja, akit a leendő integrált szervezet egyik vezetőjeként is emlegetnek házon belül.
Az MNB sajtóosztálya nem cáfolta a portál értesüléseit. "A nemzetközi tapasztalatok abba az irányba mutatnak, hogy a jegybankok és a pénzügyi felügyeletek összeolvasztásával a pénzügyi rendszer felügyelete és szabályozása hatékonyabbá vált" – közölték a jegybanknál.
Hozzátették azt is, hogy "figyelve és követve a nemzetközi fejleményeket, a jegybank folyamatosan vizsgálja, hogy az alapvető feladatai közül a pénzügyi stabilitás fenntartását és erősítését miként tudja hatékonyabban ellátni".
Az összeolvadás terve már sokszor napirendre került. A korábbi elképzelések szerint a szuperhatóság úgy vette volna át a jegybank és a PSZÁF feladatait, hogy az MNB és a felügyelet addigi elnökei az összevont csúcsszerv alelnökei lettek volna – így próbálták volna meg lefokozni Simor András korábbi jegybankelnököt. A két alelnök fölé ült volna az új szervezet elnöke, akit a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezne ki hat évre.
Matolcsy György jegybankelnöki kinevezése után most az a forgatókönyv esélyes, hogy az integrált szervezet csúcsán Matolcsy ülne – tette hozzá az Origo. A nagy kérdés, hogy ebben az esetben mi lenne Szász Károllyal, a felügyelet jelenlegi elnökével. Az Orbánhoz lojális és egyébként kifejezetten jó szakemberként számon tartott Szászt 2010 júliusában jelölte Orbán a posztra, mandátuma csak 2016-ban jár le.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Kudarcba fullad a kormány hónapok óta tartó küzdelme, hogy betiltsa a Pride felvonulást. A HVG élő közvetítése.
Hatalmas. Ez minden idők legnagyobb Pride felvonulása. Ha nem hiszi, nézze meg a videókat.
A Tisza elnöke szerint látszatpolitizálás folyik trükkök százaival és hazugságokkal.
Videóban üzent az esemény helyszínéről.
A tiltottá lett Pride üzenete aktuálisabb, mint valaha.
A Tisza Párt elnöke úgy nyilvánult meg a Pride-ról, hogy le sem írta a rendezvény nevét.
Freddie Mercury kezében sem állt ilyen hetykén a vasaló.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.