szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Noha ma is kifogástalanul működnek, és csodálattal beszélnek róluk, a temesvári vízerőmű magyar gyártmányú turbináit ideje lecserélni. A Ganz-művekben gyártott, és 1910 óta pontosan működő áramtermelő berendezéseket modernebb gépek váltják.

Európa első városa volt Temesvá, ahol bevezették az elektromos közvilágítást. 1844-ban összesen 731 villanyégő világította meg a város utcáit, melyeket eleinte gőzturbinák segítségével termelt árammal tápláltak. Az új energia térnyerése ezt követően Temesváron villamos közlekedést hozott (1889-ben; a kontiennesen másodikként), és fokozatosan nőtt az igény a villamos energia háztartásokba bevezetésére is. A századfordulón már magától adódott egy vízerőmű megépítésének gondolata, mivel a várost átszelő Bégát akkorra már csatornázták - idézte meg a dicső múltat az Adevarul című román lap segítségével az energiainfo.hu 

A terjedelmes riportoban a vízierőműről elmesélik, hogy a helyiek számára egyszerűen Turbina maradt az épület neve, aminek gépházában három darab, egyenként 600 lóerős Ganz-turbina kezdett dolgozni 1910-ben. Ez a teljesítmény 102 éve Temesvár áramigényének közel 90 százalékát fedezte.

Az 1990 után ismét ávárosi tulajdonba került vizierőmű az eredeti stílusjegyeit megtartva megújult, és bár a ma is aktív turbinák bírnák még, igazából már valódi ipartörténeti matuzsálemek, amelyeket ideje az Osztrák-Magyar Monarchia örökségeként közkinccsé tenni - írta a román lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!