Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Már nem az számít a jutalmaknál, hogy mennyi pénzt osztottak szét, hanem az, mennyi támogatást fizet ki ebből Brüsszel.
Már nem az uniós pénzek kiosztása, hanem a brüsszeli utalás után jár célprémium azoknak, akik az irányító hatóságnál vagy az egyes tárcáknál a támogatások menedzselésével foglalkoznak – derül ki egy kormányhatározatból, amelyet a Portfolio szúrt ki.
A prémiumhoz alapvetően az kell, hogy az EU felé benyújtandó költségnyilatkozatok elérjék összesen a 3,96 milliárd eurót, vagy ideális esetben a 4,65 milliárd eurót. A határozat ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy ezeknek az összegeknek legalább a 75 százalékát le is kell hívnia az egyes tárcáknak az év végéig (vagy 2020 januárjáig). A Portfolio szerint ebből az következik, hogy a kormány idén 2,97 milliárd, illetve 3,49 milliárd euró támogatás átutalását szeretné elérni idén.
Ez igazából nem elérhetetlen, hiszen 2018-ban – amikor a lehívást még a kormány és az Európai Bizottság közötti elszámolási viták is lassították – már 3,59 milliárd eurót hívott le a kormány a 2014-2020-as ciklus támogatásaiból. Ez az összeg pedig azért is növekedhet, mivel a 2016 után beindult projektek most már inkább jutnak a megvalósulás fázisába, így az utófinanszírozás is gyorsabb. (A kormány a támogatás akár teljes összegét kifizette előlegként, az EU azonban csak a valós költségek alapján utalja a támogatást az államkincstárnak.) Arra viszont nincs célszám az idei határozatban sem, hogy idén mennyi pénzt kellene minimálisan kifizetni a kedvezményezetteknek – emlékeztet a portál.
A kormányhatározatból az is kiderül, hogy a kormány szerint sikerült teljesíteni a 2018-as célokat, így engedélyt adott arra, hogy a minisztériumok érintett dolgozói megkaphassák a beígért maximális, hathavi céljuttatást. A Portfolio kiemeli: ez jócskán elmarad a sokkal bőkezűbb (akár 24 havi céljuttatást is lehetővé tevő) 2017-es előírásoknál.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A rendszerváltás idejének hangulatát lehetett érezni abban a tömegben, ahol a legtöbben legfeljebb gyerekek voltak akkoriban.
A tömeg emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.
A Tisza Párt és a fővárosi csőd sem maradt ki.
Hatalmas. Ez minden idők legnagyobb Pride felvonulása. Ha nem hiszi, nézze meg a videókat.
Beszédek a 30. Budapest Pride-on.
A hatalom melegellenes politikája minden eddiginél több ellenzékit vitt ki az utcára – fogalmazott a Die Zeit tudósítójának egy Budapest Pride-résztvevő.
A Tisza elnöke szerint látszatpolitizálás folyik trükkök százaival és hazugságokkal.
Szerinte a kérdés csak az, ki akarja-e tenni annak a gyerekeit, amit az elmúlt tíz évben ő is átélt.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.
Közéjük Charles Leclerc fért be.