szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bűnözői körök vettek rá szegényebb, képzetlenek embereket arra, hogy tanulónak jelentkezzenek, és felvegyék a diákhitelt. A pénz a megbízóknál maradt, a hitel pedig a felvevők nyakán.

Megváltoztatta a Diákhitel központ a felnőtt- és szakképzésben résztvevők hiteleire vonatkozó szabályozást. A szabad felhasználású hiteltípust többé már nem lehet igényelni, csak azt, amit közvetlenül az intézmény részére folyósít tandíjra a Diákhitel Központ.

A Telex cikke szerint az áll a változás hátterében, hogy „a maffia ráúszott a lehetőségre", és "tanulók" tömeges kamu képzési beíratásával, majd a maximális szabad felhasználású hitel felvételével megpróbálták lerabolni a diákhiteleket”.

Magyar Péter, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója azt mondta a lapnak, hogy 2021 szeptemberétől több képzőintézetnél visszaélésekre gyanút adó jeleket észleltek. Azt is hozzátette, a visszaélésekkel feltehetően érintett hitelek azonosítása nagyrészt még az igénylési fázisban, azaz a tényleges folyósítást megelőzően megtörtént.

A lap forrásai szerint a gyanús esetek szervezettséget mutattak, azt használták ki, hogy bárki beiratkozhatott a képzőhelyekre, ha a kora megfelelő volt, magyar állampolgár volt, és kaphatott 1,2 millió forintnyi hitelt (igaz az egész összeget nem utalták át előre). Úgy tudják, a bűnözői körök szegényebb, képzetlenebb embereket használtak arra, hogy tanulónak jelentkezzenek, és ők vélhetően egy kisebb összeget, 50-100 ezer forintot tarthattak meg a hitelből, a fél évre előre folyósított megélhetési költségből. A megbízóik mindeközben százezrekkel, milliókkal sétáltak el, a hitel meg maradt a felvevők nyakán. A Telex úgy tudja, hogy az ügyben feljelentés is történt, és nyomozás is indult.

A megmaradt képzési hitel felvételét már szigorú feltételekhez kötik. Többek között csak az kaphat hitelt, aki az igénylés előtt 12 hónapig rendelkezett társadalombiztosítási jogviszonnyal, vagy 12 hónapon keresztül folyamatosan tanulói, felnőttképzési vagy felsőoktatási hallgatói jogviszonyban állt. 20 százalékos önerőt is kérnek, legalább középfokú végzettségűnek kell lennie, és köztartozással sem rendelkezhet a tanuló.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!