szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Kanada a világ egyetlen fejlett állama, ahol nem gyorsult az infláció, csak stagnált. A magyar helyzet rosszabb az OECD és az EU átlagánál is.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban a fogyasztói árak 2021 novemberében 5,8 százalékkal emelkedtek éves alapon, ami 1996 májusa óta a legmagasabb növekedési ütem.

Az energiaárak novemberi növekedése 1980 júniusa óta a maximumra gyorsult és elérte a 27,7 százalékot. Az élelmiszerek drágulása az októberi 4,6 százalékról 5,5 százalékra gyorsult novemberben.

Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 0,3 százalékponttal, 3,8 százalékra emelkedett novemberben az OECD-ben.

Az infláció a hét legfejlettebb ipari ország közül hatban gyorsult, Kanada volt a kivétel, ott csak stagnált. A fogyasztói árak az Egyesült Államokban gyorsultak a legnagyobb mértékben, az októberi 6,2 százalékról 1982 júniusa óta a legmagasabb szintre, 6,8 százalékra.

Az eurózóna inflációja novemberben 4,9 százalék volt, az élelmiszer- és energiaárak nélküli mutató 2,6 százalék volt az októberi 2,0 százalékkal szemben.

A 19 legnagyobb gazdaságú országot és az Európai Uniót tömörítő G20-csoportban a novemberi infláció 5,9 százalékra gyorsult az előző havi 5,3 százalékról. Különösen Kínában nőttek a fogyasztói árak, 2,3 százalékkal az októberi 1,5 százalék után.

A magyar infláció 7,4 százalékos volt 2021 novemberében, ami 14 éves rekordot jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

MNB: Majdnem kétszer akkorát drágulhatnak az élelmiszerek jövőre, mint idén

A benzin és a dohány áremelkedése fog lassulni 2022-ben, az ipari termékek és a szolgáltatások ára gyorsabban fog emelkedni az ideinél, az élelmiszerek drágulása pedig szinte pontosan az idei duplája lesz – áll a Magyar Nemzeti Bank most kiadott Inflációs jelentésében. Jövőre 4,7–5,1 százalék közötti lehet az infláció, a GDP-növekedés pedig alacsonyabb lehet 2021-ben és 2022-ben is annál, mint amit az egy negyedévvel korábbi elemzésében előre jelzett a jegybank. Az államkassza bevételei jócskán megnőnek ahhoz képest, amit másfél éve, a 2021-es költségvetés megírásakor tervezett a kormány, csakhogy ezt a pluszpénzt az utolsó fillérig el is költik a következő pár hónapban.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Nyakunkon a drágulás, de tényleg rossz dolog az infláció?

2021 legfontosabb gazdasági jelensége az volt, hogy elszállt az infláció. Szinte senki nem úszta ezt meg, Magyarország, az USA, az eurózóna egyaránt rég nem látott inflációs mutatót ért el. Hogy számolják ezt ki, miként mérik meg, és mit lehet tenni ellene? Tényleg beleszámít a kvarcóra ára az inflációba, a lakásoké viszont nem? És egyáltalán, hogy jön az ki, hogy épp 3 százalék környéki inflációt tartanának ideálisnak Magyarországon? Ezekre, és más hasonló, a pénzromláshoz kapcsolódó kérdésekre kerestük a választ.