Itt a vége: 230 év után nem készítenek több egycentes érmét az USA-ban

Az Egyesült Államok több mint 230 év után megszünteti az egycentes pénzérmék verését – közölte a washingtoni pénzügyminisztérium csütörtökön.

  • HVG HVG
Itt a vége: 230 év után nem készítenek több egycentes érmét az USA-ban

A tárca bejelentette, hogy ebben a hónapban adták le az utolsó megrendelést a pennyérmék nyersanyagaira; 2026 elejétől nem kerülnek forgalomba új érmék ebben a címletben.

A legkisebb amerikai cink-réz pénzérme megszüntetését mindkét párt támogatja, elsősorban a gyártási költségekkel indokolva a döntést. Egyetlen penny előállítási költsége az elmúlt tíz évben 1,3-ról 3,69 centre emelkedett. Az érmék verésének megszüntetésével évente 56 millió dollár (csaknem 20 milliárd forint) megtakarítás várható.

Donald Trump elnök februárban utasította Scott Bessent pénzügyminisztert az érme verésének leállítására. A készpénzes tranzakciók során a jövőben a fizetendő összeget a legközelebbi ötcentes értékre kell kerekíteni.

Az Egyesült Államokban ezt az érmét nickelnek nevezik. A pénzügyminisztérium szerint jelenleg körülbelül 114 milliárd van belőle forgalomban. Az érmét először 1793-ban bocsátotta ki az amerikai kormány, 1909 óta Abraham Lincoln elnök képe látható rajta. Az, hogy be kellene szüntetni a gyártását, nem először merül fel, 2006-ban is voltak ilyen tervek.

Megkérdeztük az MNB-t, bevonják-e az 5 forintos érmét

A legkisebb névértékű érme megszüntetése időről időre napirendre kerül, most az után, hogy Donald Trump amerikai elnök a spórolás jegyében az egycentes érmék beszüntetését rendelte el. Az összesen 3625 tonnányi érme bevonása rendkívül költséges lenne, ugyanakkor az alapanyagukat csak töredékáron lehetne érvényesíteni, mivel ötvözetről van szó.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek