szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha lekicsinyítünk egy emberi tüdőt, azzal nem csak arányosan kevesebb oxigénhez fogunk jutni. A tüdő egyszerűen elveszíti minden hatékonyságát és erejét – hívják fel a figyelmet Hannah Fry matematikus és Adam Rutherford genetikus Kalauz abszolút mindenhez című könyvükben. Részlet.

A Hangyaember ötlete egyszerű. Egy férfi egy különleges ruhát felvéve hangya méretűre zsugorodik. E kicsiny méretben hősünk emberfeletti erővel rendelkezik, és egy egész hangyaseregnek parancsol.

Eddig tökéletesen észszerű minden. Ha egy embert egy hangya méretére kicsinyítenénk, valóban képes lenne a testsúlyának többszörösét megemelni. Egy kicsit neccesebb, hogy telepátia útján egy hangyahadseregnek parancsol, de még ettől is hajlandók vagyunk eltekinteni.

Van viszont egy kis gond, és a tudományosság azonnal felülkerekedik a képregényimádatunkon. Ha lekicsinyítünk egy emberi tüdőt, azzal nem csak arányosan kevesebb oxigénhez fogunk jutni. A tüdő egyszerűen elveszíti minden hatékonyságát és erejét. A tüdő ugyanis kisebb méretben nem működik.

Miért elavult Hollywood ufóábrázolása?

Ha léteznek valódi idegenek, sokkal elképesztőbbek és furcsábbak lesznek bármilyen jelmeznél, amelyet a 20th Century Fox jelmezosztálya kitalál – mutat rá Hannah Fry matematikus és Adam Rutherford genetikus Kalauz abszolút mindenhez című könyvében. Részlet.

Nem csak mi kifogásoljuk ezt a bizonyos mulasztást. A jelenséget részletesen tanulmányozta egy 2018-ban megjelent tudományos közlemény, amelynek címe: A Hangya és a Darázs: Mikroléptékű gázcsere és mikroszkopikus folyadéktechnológia volt.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy mivel a levegő mennyisége, amelyet önmagunk mikroszkopikus változatává zsugorodva fizikailag be tudnánk lélegezni, annyira kevés lenne, hogy a Hangya és a Darázs – a valóságban – folyamatosan súlyos légszomjjal küszködne. Nagyjából úgy, mintha állandóan a Mount Everest halálzónájában lennének.

Kalauz abszolút mindenhez
HVG Könyvek

Furcsamód azonban a hollywoodi film készítői mintha kihagyták volna azokat a jeleneteket, amelyekben a Hangya fejfájástól, szédüléstől, a tüdőben és az agyban felgyülemlő folyadéktól szenved, és elájul.

A fenti cikk Hannah Fry és Adam Rutherford Kalauz abszolút mindenhez című könyvének szerkesztett részlete. Tényleg létezik szabad akarat? Mennyire pontos a pontos idő? Valóban szeret minket a kutyánk? Hannah Fry matematikus és Adam Rutherford genetikus könyvében számos közvélekedést megcáfolva világítanak rá, hogy a valóságunk sokkal több annál, mint amit el tudunk képzelni. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!