szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az új vállalattal hasznosítják a Tamási környezetében felkutatott...

Az új vállalattal hasznosítják a Tamási környezetében felkutatott geotermikus energia bázist, amelyet először hő-, majd később elektromos áramtermelésre használnak.

Tamási hőpiaca mintegy 8 megawatt kapacitást érhet el. A Tamási Geotermia Zrt. KEOP pályázaton kíván támogatási forrást bevonni projektjéhez és helyi kivitelezésben kívánja megépíteni a szükséges infrastruktúrát - emelte ki közleményében a PannErgy.

Horuczi György, a PannErgy ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: a Tamási Geotermia Zrt.-t ötmillió forintos tőkével alapították, és az év végéig 100 millió forintra emelik. Ez a cég vásárolja majd meg a területet, ahol a geotermikus fúrásokat végzik, és építi meg az energiatermeléshez szükséges fűtőművet és erőművet.
 
Tájékoztatása szerint a PannErgy összesen harminc magyarországi várossal kötött előszerződést a geotermikus energia hasznosítására, és több határon túli várossal - Araddal, Nagyváraddal, Kassával, Szabadkával - áll tárgyalásban. Mindenütt az önkormányzattal közös céget hoznak létre. Erre a közeljövőben Szentlőrincen, Kaposváron és Csurgón kerül sor.
 
Az első fúrásokat eredetileg 2008. októberében tervezték, ám a geológiai-szeizmikus modellezési folyamat elhúzódott - mondta Horuczi György. A jelenlegi tervek szerint Tamásiban 2008 decemberében, Szentlőrincen pedig 2009 januárjában két fúrógéppel kezdhetik meg a hőt kitermelő és a vizet visszasajtoló kutak fúrását, tavasszal pedig egy harmadikat is munkába állítanak. 
 
A cégvezető az eddigi kutatásokról elmondta: a harminc magyar város 70 százalékában folyamatban van a geotermikus mezők kijelölése. Tamásiról már azt is tudják, hogy a város alatt húzódó melegvíz-kincs alkalmas villamos energia előállítására. Erre a 120-180 Celsius fokos folyadékot lehet felhasználni, 120 Celsius fok alatt távfűtésre, ipari hő előállítására van lehetőség.

Tamásiban például négy lépcsőben kívánják hasznosítani a geotermikus energiát. A villamos energiatermelés után távfűtésre is használják a hőt, majd üvegházakat terveznek fűteni vele. Horuczi György beszámolt arról, hogy a PannErgy egy holland befektetővel több tíz hektárnyi üvegház felépítéséről tárgyal, az üvegházakból kilépő hőmennyiség pedig alkalmas arra, hogy halgazdaságok hőigényét kielégítse. 
 
Az igazgató megerősítette a cég korábbi terveit, miszerint 2011-ben összesen 70 megawattnyi villamos és hőenergiát állítanak majd elő geotermikus forrásból. Felhívta ugyanakkor a figyelmet: a beruházás szociális szempontból legalább ennyire jelentős, a föld hőenergiájának hasznosítása ugyanis mintegy húsz százalékkal olcsóbb távfűtést, továbbá munkahelyeket jelent az elsősorban hátrányos helyzetű kistérségekben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!