szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ajándékok lakásvásárlóknakKarib-tengeri nyaralás...


Ajándékok lakásvásárlóknak
Karib-tengeri nyaralás, plazmatévé, ingyenes parkoló

Karib-tengeri utazásra vágyik? Vegyen lakást, s öné az álomút, de plazmatévére is beválthatja! Ügyes befolyásolási eszközök, de mennyire meggyőzőek?

Jó bornak nem kell cégér – ha nem is ezekkel a szavakkal, de ezzel a kicsengéssel formál sommás véleményt a lakásvásárlást ösztönző kedvezményekről dr. Futó Péter, az Európa 20 legnagyobb fejlesztője között jegyzett, tisztán magyar tulajdonú Futureal Csoport tulajdonos-elnöke. Persze akciókra szerinte is szükség van – minden magára adó beruházó kínál kedvezményeket a vásárlóknak –, ám távol áll a tudatos üzleti gondolkodástól, hogy a projekt sikere vevőcsalogató praktikákkal megalapozható.
Az ingatlanvásárlás évtizedekre szóló beruházás, a vásárlóknak elsősorban nem a kedvezményeket kell latolgatniuk, hanem azt, hol éreznék jól magukat az elkövetkező tíz-húsz esztendőben – érvel a cégvezér. Újat, előremutatót kell nyújtani az embereknek, a specifikumokkal bíró lakóingatlanok ugyanis extra kedvezmények beiktatása nélkül is eladhatók. Erre épít a Futureal lakásfejlesztésre szakosodott cége, a Cordia, amikor egy Budapest Zugló városrészében olyan lakóparkot épít, ahol – a fővárosban egyedülálló módon – gyógyhatású termálvíz is folyik majd a vízcsapokból.

Folytatás a HVG Ingatlan mellékletben.


2009 – az irodabérlők éve
Megéri újraszerződni vagy váltani

Jól járnak azok a bérlők, akiknek idén, vagy jövőre jár le az irodabérleti szerződésük, mert hosszabbításkor biztosan jobb feltételeket alkudhatnak ki maguknak. Egyre gyakoribb a szerződések idő közbeni újratárgyalása, sőt a költözést is érdemes megfontolni, mert az új bérlőket kedvezőbb árak, vagy a korábbi feltételekkel pluszszolgáltatások várják.

Az idei év jó lehetőséget kínál arra, hogy a cégek szerződésük újratárgyalásával kedvezőbb díjakat alkudjanak ki, vagy a korábbi árért jobb feltételeket kapjanak; például „B” kategóriás irodából „A” kategóriásba költözzenek. Az irodabérleti díjak múlt év óta csökkennek, a Colliers International 2009-es irodapiaci jelentése szerint a tavalyi 0,5 euró után idén akár 3-4 euróval is eshetnek a négyzetméterárak (szemben a még januárban prognosztizált 1-2 euróval). Ez egy átlagos, korábban 13-16 eurós négyzetméteráron kínált „A” kategóriás iroda esetében 20-30 százalékos árcsökkenést jelent. Az árcsökkenés egyik oka, hogy tavaly jelentős mennyiségű irodaterület került átadásra, és a várakozások szerint ez idén is így lesz: a Colliers jelentése szerint 2008-ban 248 000 m2 „A” kategóriás irodaterületet adtak át, míg idén várhatóan 249 000 m2 felsőkategóriás iroda kerül a piacra.

Folytatás a HVG Ingatlan mellékletben.


Döntsön hűvös fejjel!
9 tipp klímaválasztáshoz

Legtöbben a nyár első igazán forró napjai után döntenek csak úgy, hogy légkondicionálót vásárolnak az otthonukba, ilyenkor azonban a kifosztott üzletekben már alig van választék, a túlterhelt szerelők pedig sokszor csak hetek múlva tudják vállalni a munkát. Hiába az árengedménnyel kínált készülékek, a szerelés ilyenkor drágább, a kapós mesterek ugyanis bármennyit kérhetnek, biztosan nem maradnak munka nélkül.

A hűsre vágyók feladata nem ér véget a megfelelő klíma megvásárlásával, ugyanis – a mobil berendezések kivételével – a szakszerű beüzemelésről is gondoskodni kell. Internetes fogyasztóvédelmi fórumokon több olyan bejegyzést olvasni, hogy a tulajdonos a készülék meghibásodásakor szembesült csak azzal, a szerelést hiába végezte szakember, mivel ő nem szerepelt a gyártó által elfogadott szervizek listáján, a garancia elveszett. Épen ezért érdemes végigolvasni a berendezés használati útmutatóját, és ha van ilyen kikötés, akkor az ott szereplő szervizek valamelyikét megbízni. Amennyiben nincs ilyen megkötés, akkor „zöldkártyával” – vagyis a hűtőközegek kezelésére vonatkozó technológia elsajátításáról szóló arcképes igazolással – rendelkező szakemberrel végeztessük el a munkát, máskülönben a garancia elvész, de legalábbis nehezen érvényesíthető. Ezt a kártyát a Hűtő és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetsége állítja ki.

Folytatás a HVG Ingatlan mellékletben.


Válaszol az ingatlanjogász
Elővásárlási jog: elég szóban lemondani?

Mit tehet az a vevő, akinek házáról csak utólag derül ki, hogy a városrendezési terv miatt nem lehet bővíteni, átépíteni? Egy önkormányzati bérleményben bármilyen lakót kénytelenek elviselni a szomszédok, vagy van beleszólásuk abba, hogy kinek adható ki az ingatlan? Olvasóink kérdéseire ingatlanjogászunk válaszol. Ha Önnek is vannak kérdései, küldje el azokat nekünk.

Az évekkel ezelőtt megvásárolt ingatlanunkról két hónapja kiderült, hogy a városrendezési terv részét képezi, ezért az ingatlanhoz hozzáépíteni nem lehet, engedélyeket nem kapunk, viszont a tulajdoni lapon semmilyen bejegyzés nem szerepel erről. Tudomásom szerint, ha ez hamarabb kiderül, akkor a bankunk nem adott volna jelzáloghitelt a ház megvásárlásához. Lehetséges-e, hogy a bank értékbecslőjének hanyagsága miatt kártérítési pert indítsak?

Az értékbecslő nem Önnel, hanem a pénzintézettel áll jogviszonyban, így a „hanyagsága miatt” legfeljebb a bank jogosult őt felelősségre vonni, ha emiatt fedezethiányosnak minősülne a folyósított kölcsön. Amennyiben a bank a fedezet kiegészítésére hívja fel Önt, hivatkozhat arra, hogy a fedezet értékét a pénzintézet által megbízott értékbecslő állapította meg. Vizsgálható még, hogy az ingatlan eladója a szerződés megkötésekor tudott-e a fennálló korlátozásról, mert amennyiben erről bizonyíthatóan tudomással bírt, úgy tájékoztatási kötelezettségének elmulasztása miatt Ön felé jogszavatossággal tartozik. Szóba jöhet még az adásvételi szerződés megtámadásának lehetősége is, tévedés jogcímén. Bár az ügylet évekkel ezelőtt realizálódott, az egyéves megtámadási határidőt a korlátozásról való tudomásszerzésének időpontjától kell számítani, így erről még nem késett le.


Folytatás a HVG Ingatlan mellékletben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!