szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A cég legfrissebb jelentése szerint az idei év első negyedévében 815...



A cég legfrissebb jelentése szerint az idei év első negyedévében 815 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás a tavalyi év az első három hónapjában regisztrált 711 céggel szemben.  A közlemény idézi Csorbai Hajnalka stratégiai igazgatót, aki szerint ez a növekedés nem egészen 15 százalékos, de a felszámolt cégek árbevétele lényegesen magasabb mint korábban, és ez az építőiparra jellemző megrendelési láncok miatt problémákat vetít előre e cégek alvállalkozói körében.

A válság első három hónapjában a pánikhangulat miatt az indított felszámolások száma lényegesen nagyobb mértékben emelkedett, mint az elmúlt negyedévben, de a valós gazdasági válság és a zuhanó megrendelés-állomány csak most kezdi éreztetni hatását az ágazatban - véli Csorbai Hajnalka, aki szerint a megrendelés nélkül maradt cégek száma nagyjából megfelel a várakozásoknak, de a tulajdonosok jellemzően nem várják meg a felszámolást, hanem végelszámolással próbálják megszüntetni cégeiket. Erre utal, hogy a végelszámolások száma az első negyedévben 40 százalékkal 478-ra nőtt. Az Opten stratégiai igazgatója úgy véli, ez kedvező jelenség lehetne, mert az ágazatnak rossz híre van, a szétaprózódott tulajdonosi szerkezetben sok a fizetés nélkül tönkremenő, kiürített, vagyon nélküli társaság, és félő - teszi hozzá -, hogy a végelszámolások egy jó része is átalakul felszámolássá a kifizetetlen számlák "felszínre kerülése után". 
 
Az Opten adatai szerint 2009 első negyedévében hosszú idő óta először visszaesett a végrehajtási eljárás alá vont cégek száma. Az első három hónapban mindössze 1719 cégnél jelentkeztek a végrehajtók, míg egy évvel korábban még több mint 2400 céggel szemben rendelték el a végrehajtást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!