Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
A tetőtér ellenzői között fő indokokként a kisebb belmagasság és a csapott falak szoktak felmerülni: való igaz, egy...
A tetőtér ellenzői között fő indokokként a kisebb belmagasság és a csapott falak szoktak felmerülni: való igaz, egy sátor-, vagy kúptetős épületnél a széleken nem teljes értékű a belmagasság. Emiatt a tetőtéri helyiségek bebútorozása nehezebb feladat, több utánajárást igényel. A tetőtérnek azonban előnyei is vannak. Az említett alacsonyabb költségek mellett a tetőtérnek nem a teljes területe számít hasznos résznek (csak a 190 cm belmagasságú és afeletti), így ahol alapterületre vetített építményadót kell fizetni az önkormányzatnak, ott a tetőtérre kevesebbet rónak ki. Mivel általában kisebb a tetőtér belmagassága, mint a földszinti helyiségeké, így a kevesebb légköbméter miatt gyorsabban, és olcsóbban fűthető télen, hűthető nyáron.
Figyeljünk a buktatókra!
Régebbi építésű ház vásárlásakor – ha későbbre is tervezzük a tetőtér beépítését – ne sajnáljuk a pénzt a statikai vizsgálatra, mely átlagos ház esetén 80-120 000 forint körüli összeg. Így megtudhatjuk, hogy a födém, a gerendák és esetleg a meglévő tetőszerkezet alkalmasak-e arra, hogy a későbbiekben tetőtéri szobákat alakítsunk ki. Több mint kellemetlen, ha a vásárlás után évekkel kezdenénk bele a felfelé bővítésbe, és akkor szembesülünk vele, hogy nem lehet tetőteret kialakítani a házon, vagy csak teljes födémcserével, többmilliós plusz költséggel, mert nem bírja el a szerkezet.
Hagyjunk időt a lépésekre
Igaz lehet a mondás, hogy kéthónapnyi építkezés alatt két évet öregszik a tulajdonos – de ez részben elkerülhető… A szükséges engedélyeknek nézzünk utána, mert ha nem módosul meglévő szerkezeti elem (főfalazat, tetőszerkezet és annak teherviselő elemei), akkor nem kell építési engedélyt kérni. Ám ha még korábbról nincsenek tetőtéri ablakok, hanem azokat most építtetnénk be, az már engedélyköteles, amire 45 munkanapot számítsunk – feltételezve, hogy első körben elfogadják beadványunkat. A szigetelés, gipszkartonozás, ytong falak felhúzása általában gyorsan megy, a fűtés, vízrendszer, és elektromos hálózat kiépítése kicsit lassítja a folyamatokat, de jó szervezéssel, egy 70 négyzetméteres tetőtér 2 hónap alatt elkészíthető.
Váratlan problémák
Az anyagbeszerzés még egy problematikus rész, mert ha valamiből nem a legáltalánosabb, raktáron lévő alapanyagra van szükségünk, akkor arra hetekig várhatunk. Például, ha a szarufák vékonyabbak a tetőszerkezetben a mostani szabványnál, akkor vékonyabb szigetelést tudunk betenni közéjük. Ám akkor ennek a vékonyabb szigetelésnek arányaiban jobb hőátbocsátási értékekkel kell rendelkeznie. Az ilyen speciálisabb anyagokat pedig általában nem tartják készleten a szakkereskedések…
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.