Az elhízás újabb súlyos következményére figyelmeztetnek
A magas testtömegindex (a kilogrammban megadott testsúly osztva a méterben megadott magasság négyzetével) a nyelőcső, a vastagbél, a végbél, a vese, a hasnyálmirigy, az epehólyag, a változókor utáni mellrák és a petefészekrák kockázatát fokozza - olvasható a WHO tanulmányában.
A túlsúly és az elhízás az oka évente majdnem félmillió rákos megbetegedésnek a világon - állapította meg egy szerdán megjelent ENSZ-tanulmány.
A probléma különösen súlyos Észak-Amerikában - olvasható a WHO Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségének (International Agencyfor Research on Cancer, IARC) tanulmányában, mely a Lancet Oncology brit orvosi szaklap aktuális számában jelent meg.
A kutatók szerint a magas testtömegindex (BMI) a rák jelentős kockázati tényezőjévé vált, 2012-ben az új rákos megbetegedések 3,6 százaléka, vagyis 481 ezer eset írható a túlsúly vagy az elhízás számlájára.
"A gazdasági fejlődéssel párhuzamosan a túlsúllyal összefüggő rákos esetek számának növekedése is várható. Ezért kell hangsúlyozni, mennyire fontos az egészséges testsúly megtartása, mert ezzel számos fajtájának kockázata csökkenthető" - mondta Chirstopher Wild, az IARC igazgatója.
Észak-Amerikában a legmagasabb a túlsúllyal kapcsolatos rákos megbetegedések száma: mintegy 111 ezer új rákos esetet diagnosztizáltak 2012-ben, ez globálisan az összes, magas BMI-vel kapcsolatos rákos megbetegedés 23 százaléka.
Európában az évente diagnosztizált új rákos megbetegedések 6,5 százaléka, vagyis körülbelül 65 ezer eset függ össze a túlsúllyal.
Noha Ázsiában kisebb a túlsúly okozta daganatok aránya, a kontinens annyira népes, hogy számuk így is jelentős - írta az IARC.
Kínában például az új rákos esetek 1,6 százaléka, azaz nagyjából 50 ezer megbetegedés köthető az elhízáshoz. Afrikában is alacsony az arány, a daganatok 1,5 százaléka függ össze a magas BMI-vel.
A magas testtömegindex (a kilogrammban megadott testsúly osztva a méterben megadott magasság négyzetével) a nyelőcső, a vastagbél, a végbél, a vese, a hasnyálmirigy, az epehólyag, a változókor utáni mellrák és a petefészekrák kockázatát fokozza. A 25-ös BMI túlsúlynak, a 30-as elhízásnak számít.
Melinda Arnold, az IARC-kutatás vezetője elmondta: a nőket feltűnően nagyobb arányban érintik a túlsúllyal kapcsolatos daganatos betegségek, az eredmények azt mutatják, a változókor utáni mellrákos esetek tíz százaléka megelőzhető lenne egészséges testsúllyal.