Tesztelje a kutyáját ezzel a 4 érdekes feladattal
Mennyire kötődik önhöz a kutyája? És mennyire hallgat a szavára? Mennyire bízik önben? Íme egy négy feladatból álló gyorsteszt, amellyel mindezt megvizsgálhatja.
Dr. Brian Hare, a Duke University kutatója hosszú ideje tanulmányozza az ember és a kutya közötti kapcsolatot, és mostanra kifejlesztett egy különleges módszertant, amely segíthet fényt deríteni a kutyák képességeire és a gazdájukhoz való viszonyukra. A NatGeo Wild új, Génisz a kutyám című műsora olyan játékokat és gyakorlatokat mutat be, melyek meglepő információkkal szolgálhatnak a kutyákról, és az emberhez való kötődésükről. Íme néhány feladat a műsorból, amely július 17-én pénteken este lesz látható a csatornán.
1. feladat: Ültesse le kutyáját, és ásítson 5 másodpercenként 30 másodpercen keresztül. Várjon 2 percet és nézze meg, hogy a kutyája is ásít-e.
A szociális kötelék nagyon fontos minden emlős számára, de ez leginkább ugyanazon fajok egyedei között jön létre. Az ásítás főleg az azonos fajok egyedei között ragadós, de a kutyák egynegyede is ásítani kezd a gazdája után. Ezek az állatok különösen szorosan kötődnek a gazdájukhoz. Ezt bizonyítja az is, hogy idegen emberek után a kutyák többsége nem ásít.
2. feladat: Rakjon két tálba azonos mennyiségű kutyatápot. Álljon 2 méterre kutyájától és helyezze el a két tálat a földön úgy, hogy azok öntől egyforma távolságra legyenek. Ezután lépjen kicsit hátrébb, és mutasson rá az egyikre. Melyik tálhoz fog először odamenni a kutya?
Az első lépés a sikeres kommunikáció felé, hogy a kutya követi a gazdája által adott instrukciókat. Ha ahhoz a tálhoz megy először, amelyikre ön mutat, akkor a kutyája tökéletesen elfogadja önt és figyel az ön utasításaira.
3. feladat: Fogjon egy jutalomfalatot. Tegye az arcához és kezdeményezzen szemkontaktust. Mennyi ideig néz az eb az ön szemébe?
A legtöbb kutyánál a szemkontaktus ennél a feladatnál körülbelül 50 másodpercig tart, de minél hosszabb a szemkontaktus, annál mélyebben kötődik önhöz az állat.
4. feladat: Helyezzen el két tálat másfél méterre egymástól és két méterre a kutyától. A lefordított tálakra tegyen egy-egy csemegét, majd üljön le az egyik tál mögé. Figyelje meg, mihez kezd most a kutyája!
A kutya alapvetően bízik az emberben, legfőkébb a gazdájában. Már a kiskutyák is szeretik az ember társaságát, így a legtöbb kölyökkutya is gazdájához közeli tálat választja. Érdekesség, hogy a farkasok – még azok is, melyeket emberek neveltek fel –, nem szívesen barátkoznak velünk. Ők az embertől távolabbi tálat választanák.