Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Indokolatlannak nevezte a Tokaj Kereskedőház Rt.-nél 2002 végéig felhalmozott borkészlet mennyiségét és a 2001-ben 5100-ra felduzzasztott termelői kör nagyságát Kiss László, a társaság jelenlegi vezérigazgatója az Orbán-bizottság szerdai ülésén.
A testület ülését Szabó Zoltán szocialista politikus vezette, miután Molnár László, a bizottság elnöke visszalépett az ülés vezetésétől, és Répássy Róbert fideszes alelnök sem vett részt az ülésen.
Kiss László elmondta: amikor 2002. novemberében átvette a kereskedőház irányítását, jelentős olyan alapanyag- és borkészletet örökölt, amely a 2000-2001-es évi felvásárlásokból származott. A nagyságrendet érzékeltetve közölte: „a társaság értékesítése akkor nem érte el az évi 40 ezer hektolitert. A készlet nagysága pedig 2002. decemberében megközelítette a 160 ezer hektolitert. Ez (...) nem volt indokolt”.
Másik problémaként a készletek gyenge minőségét említette. E felhalmozott mennyiség még a 2006-os és 2007-es év értékesítését is terhelni fogja - közölte.
A vezérigazgató elmondta: jelenleg 2830 termelővel van szerződése a cégnek. A korábbi években ez a szám hasonló volt, ám 2001-ben indokolatlanul magasra emelkedett. Ez a termelők közvetett állami támogatását jelentette egy cégen keresztül, hiszen 2000-2001-ben összesen négymilliárd forintos állami támogatást kapott a Tokaj Kereskedőház Rt; amely egyéb célok finanszírozása mellett segítette a felvásárlást is.
Arra a kérdésre, hogy a termelők között volt-e olyan személy, aki Orbán Viktor családjához, vagy baráti köréhez tartozott, Kiss László azt válaszolta: „nem zárom ki, hogy igen”.
Herényi Károly (MDF) arról érdeklődött, talál-e valamilyen nyomot a mostani vezérigazgató a cégnél, ami azt sejteti, hogy „a volt miniszterelnök kihasználta személyes kapcsolatait (...), s ennek eredményeképpen kapott jelentős állami támogatást a Tokaj Kereskedőház”. Kiss László közölte: „semmi olyan nyomot nem tapasztaltam, ami közvetlen ráhatást mutatna”.
A másodikként meghallgatott Hegedűs Zoltán - aki 1999-től irányította a társaság munkáját - Török Zsoltnak arra a kérdésére, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. kért-e 1998 és 2002 között állami segítséget a felvásárláshoz, azt közölte: szakmai fórumokon, ahol lehetett, mindenütt szóvá tette nehéz helyzetüket, ám az ülésen korábban említett személyekkel nem találkozott.
Szintén Török Zsolt volt kíváncsi arra is, hogy kötött-e felvásárlási szerződést a Tokaj Kereskedőház Rt. a Sárazsadány Kft.-vel, s milyen feladata volt Szász István Attilának az rt.-nél. A volt vezető közölte: az előbbiről nem tud. Szász István Attila szerepéről elmondta: jogi ügyekkel foglalkozott. „Arra nem emlékszem, hogy vezetői ülésen részt vett volna. Igazgatósági ülésen néhány esetben jelen volt”. - mondta. Az összeférhetetlenséggel kapcsolatos felvetésre pedig kitérő választ adott.
Arra a kérdésre, hogy "Az állami támogatások folyósításának időszakában vásároltak-e fel önök szőlőt (...) Lévai Anikó, a Stumpf-család, a Kékessy-család érdekeltségi körébe tartozó cégektől vagy a Sárazsadány Kft.-től?”, Hegedűs Zoltán személyiségi jogokra hivatkozva nem válaszolt. Ugyanígy nem adott pontos választ a Kékessy Dezsővel kapcsolatos kérdésre sem. Annyit közölt: „ismeretségünk több éves, kapcsolatunk kereskedelmi jellegű”.
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.