Százmilliárddal csökken az önkormányzatok költségvetése

Mintegy százmilliárd forinttal csökken az önkormányzatok költségvetése jövőre az adók mérséklése miatt - mondta a Belügyminisztérium (BM) politikai államtitkára.

  • MTI MTI
Százmilliárddal csökken az önkormányzatok költségvetése

A tervek szerint az adócsökkentés nyomán, az idei 1349 milliárd forintról, 2006-ban 1255 milliárd forintra csökken az önkormányzatok költségvetése - közölte Juhász Gábor.

A számítások szerint, mintegy 300 milliárd forinttal csökkennek az állami bevételek, így apad az elosztható források mértéke is, ez pedig nem csupán a központi államigazgatást, de a helyi közigazgatást is érinti - mondta a BM politikai államtitkára.

Juhász Gábor szerint ebben a helyzetben a településeknek hatékonyabban és olcsóbban kell ellátniuk a közfeladatokat, akár az intézmények és szolgáltatások közös működtetése révén is.

Fontos lenne, hogy a társasági adóbevétel egy része a helyi önkormányzatoknál maradjon, ebből az összegből lehetne finanszírozni a természeti és az épített értékek megmentését - többi között erről volt szó csütörtökön Dobogókőn az országos főépítészi konferencián.

Jelenleg az önkormányzatok nagy része forráshiánnyal küszködik, ezért nagy szükség lenne a városokban, községekben megtelepülő társaságok után az államnak járó adó legalább 20-25 százalékának meghagyása helyben - mondta a tanácskozáson Újpest főépítésze.

Így több pénz jutna a környezeti kultúra ápolására, aminek az életminőség javulásán túl jelentős gazdasági kihatása is lehet - hívta fel a figyelmet Berényi András. A tapasztalat szerint ugyanis a külföldi befektetők szívesebben telepednek le olyan helyen, amelynek megvan a kulturális vonzereje, jó az atmoszférája. A mérlegelésnél e tényezők nagy súllyal esnek latba, egy jó kisugárzású település ugyanis az oda költöző cég, vagy telephely presztízsét is növeli.



Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?