szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője nyílt levélben kérte a Magyarországi Muszlimok Egyháza elnökétől és a Magyar Iszlám Közösség elnökétől, hogy legyenek elfogadóak a nyugati demokrácia alapértékei, a szólás- és sajtószabadság iránt.

Nyílt levelében, melyet Sulok Zoltánnak, a Magyarországi Muszlimok Egyháza elnökének és Bolek Zoltánnak, a Magyar Iszlám Közösség elnökének juttatott el, a politikus azt írja: kétség sem férhet hozzá, hogy a Mohamedet ábrázoló karikatúrák sérthetik a világ, s így Magyarország iszlám közösségeit. Ezek a karikatúrák érzéketlenek az iszlám vallású emberek hite iránt, s árthatnak a különböző vallású, kultúrájú emberek közötti kölcsönös megértésnek és tiszteletnek.

"Mi, liberálisok rendkívül fontosnak tartjuk a más vallású emberek tiszteletét, s ezért kifejezetten szerencsétlennek tekintjük e karikatúrákat" – olvasható a levélben. Fodor Gábor ugyanakkor leszögezi: "a liberális demokráciák polgárainak, s így nekünk, magyaroknak is, rendkívül fontos alapérték a szabadság és e szabadság számunkra azt is jelenti, hogy mondhatunk, olvashatunk, írhatunk, rajzolhatunk olyasmit, ami esetleg mások érzékenységét sérti".

Fodor Gábor szerint ezt a jogot elvitatni egy szabad ország polgáraitól a demokrácia "teljes félreértését jelenti". Az SZDSZ-es politikus szerint azok a Magyarországi lapok, amelyek leközöltek néhányat a vitatott karikatúrák közül, ezt "szolidaritásból" tették, és nem azért, hogy gúnyt űzzenek az iszlám vallásból.

"Azt kell mondanom: amikor Önök azt kérik kormányunktól, »gyakoroljon nyomást« különböző sajtótermékekre, a Magyarország számára egyik legalapvetőbb értéket, a szabadságot kérdőjelezik meg. Szabad országokban ugyanis ilyesfajta nyomásgyakorlás elfogadhatatlan" – írja levelében Fodor Gábor.

Az SZDSZ űgyvivője így fogalmazott: „Az elhatárolódások követelése, bojkottal fenyegetés helyett dolgozzunk inkább azon, hogy olyan sokszínű, kulturálisan nyitott országot építsünk, amelyben megértjük és elfogadjuk egymás hagyományait, szokásait, értékeit.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Puytin: provokáció a Mohamed-karikatúra

Az orosz elnök provokációnak minősítette a Mohamed-karikatúrákat, sajnálatát fejezve ki amiatt, ami most a vallási szembenállás talaján történik a világon.

MTI Világ

Mohamed-karikatúrák magyar napilapokban

A szolidaritás kifejezésének célzatával tette közzé a muzulmán világban ellenérzést kiváltó Mohamed-karikatúrákat előző napi számában a Népszabadság és a Magyar Hírlap - közölte a két orgánum főszerkesztője pénteken.

MTI Világ

„Harag napja” ma a Mohamed-karikatúrák miatt

A "harag nemzetközi napjának" pénteki megtartását indítványozta Juszuf al-Kardavi egyiptomi származású, Katarban élő muzulmán főpap a Mohamed prófétáról megjelent sajtókarikatúrák miatt.

MTI Világ

Libération: bugyutának tartja, de közölte a Mohamed-rajzokat

A muzulmán világban tiltakozást kiváltó Mohamed-karikatúrák kapcsán a francia napilapok szerkesztőségi cikkekben foglaltak állást a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, valamint az eredeti és újabb rajzokat közöltek az iszlám vallás alapítójáról.

MTI Világ

Frusztráció az oka a Mohamed-botránynak

A Nyugat nyomasztó technológiai-gazdasági fölényével, az arab-iszlám világban erősödő frusztráció és kisebbrendűség érzésével magyarázza egy német iszlámszakértő a Mohamed-karikatúrák nyomán a muzulmánok körében kirobbant erőszakos akciókat.

MTI Világ

Négy halott a Mohamed-karikatúra elleni tüntetésen

Összecsapott a rendőrökkel és katonákkal Afganisztán több városában a Mohamed prófétáról készül karikatúrák ellen tiltakozó több ezer tüntető. Négyen meghaltak, tizenkilencen megsebesültek.

MTI Világ

Tovább gyűrűzik a Mohamed-karikatúrák körüli botrány

A norvég kormányfő kártérítést követel Szíriától, a felgyújtott nagykövetségért. Párizsban közel ezren tüntettek a megjelent rajzok miatt. Indonéziában is újfent tiltakozók vonultak az utcára. Kofi Annan aggodalmát fejezte ki az események miatt. Dán vállalatok eközben máris érzik az arab országokkal megromlott kapcsolatok gazdadági hatásait.