szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Köztársaság új lobogójának ünnepélyes átadása és felvonása indította az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc 158. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségeket ma Budapesten.

A központi megemlékezés a Kossuth téren kezdődött, ahol átadták a Magyar Köztársaság új, az ünnepre készült lobogóját, majd katonai tiszteletadás mellett felvonták. Az ünnepség koszorúzással folytatódik a Kossuth-szobornál, majd ezt követően a közjogi méltóságok virágot tűznek az Országház előtt a Nemzeti Kokárdába.

Az ünnepi menet délelőtt tíz órakor indult a Kossuth térről a Múzeumkertbe, ahol egy órával később "Hittel és tudással a nemzetért" című ünnepségen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mond beszédet. A Kossuth- és Széchenyi-díjak átadása délután kettő órakor veszi kezdetét az Országház Kupolacsarnokában.

A központi ünnepségsorozat a Magyar Állami Operaházban tartandó ünnepi díszelőadással ér véget. Az ünnepségen beszédet mond Sólyom László köztársasági elnök, és átadják a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, valamint Érdemes Művésze és Babérkoszorús Írója díjakat.

A Múzeumkertben déltől délután öt óráig 1848 márciusának hangulatát idéző gyermek-, ifjúsági és családi programokat szerveznek. A Forradalom hídján, az ünnepi díszbe öltözött Lánchídon a 12 ponthoz kapcsolódó installációk idézik föl a forradalmi nap eseményeit.

A Roosevelt téren, a Magyar Tudományos Akadémia parkolójában mesejátékokat, népszínműveket, bábelőadásokat és vásári komédiákat adnak elő. Az itt kialakított Nemzetőr táborban a különböző fegyvernemekhez tartozó katonák bemutatókat tartanak.

A Városi Tájkép Csoport szervezésében A szabadság útján, a 2-es villamos Kossuth tér és Petőfi tér közötti szakaszán Rakpart Kávéház működik majd, s a Kossuth tértől a Duna korzóig installációk idézik fel a szabadságharcot.

A Fővárosi Önkormányzat délután egy órakor kezdődő megemlékezésén Demszky Gábor főpolgármester mond beszédet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Közlekedési változások március 15-én

Már ma is vannak korlátozások: az V. ker. Kossuth téri főpróba ideje alatt március 13-án, hétfőn a 2-es villamosok rövidebb útvonalon, csak a Kossuth térig közlekednek.

hvg.hu Választás 2006

Kampánycsaták március idusain

A választási években szinte törvényszerű, hogy becsúszik egy-egy botrány a március 15-ei ünnepségek idején. Most a Kádár-rendszer elitjéből kikerült személyek kitüntetése verte ki a biztosítékot az államfőnél. Visszatekintve a választási évekre, csak az 1998-as ünneplés telt nagyobb botrányoktól mentesen.

MTI Világ

Basescu: ünnepként kezelem március 15-ét

A Románia és Magyarország közötti viszony kedvező alakulását idéző üzenetben fordul a romániai magyarokhoz március 15. alkalmából Calin Popescu Tariceanu román kormányfő. Traian Basescu román elnök pedig arról beszélt, hogy ünnepnek tekinti március 15-ét.

Ungváry Krisztián Itthon

Március 15. a Kádár-korszakban: tüntetések és megtorlások

A Kádár-korszak március 15–éinek krónikájából egyértelműen kitűnik, hogy az ünnep meggyalázásához és életpályák kettétöréséhez vezető intézkedések az MSZMP Politikai Bizottságából indultak ki. A párt legfelsőbb vezetői közvetlenül utasították a belügyeseket és rajtuk keresztül a közigazgatási apparátust a megtorló és elrettentő eszközök alkalmazására. Az alábbiakban teljes terjedelmében ismertetjük Ungváry Krisztián történész írását, amelynek rövidített változata a HVG-ben jelent meg.