szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Még bátrabb intézkedések szükségességéről írt a magyarországi költségvetési csomagról közölt keddi szerkesztőségi cikkében a Financial Times, amely szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Fidesz jelenlegi állapotát tekintve akár a radikális fellépést is megengedhetné magának.

A londoni üzleti napilap kommentárja szerint a magyar kormány, amely 9,5 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány kilátásával nézett szembe, éppen annyi kiadáscsökkentést és kamatemelést jelentett be, amennyi a deficit 8 százalékra mérsékléséhez elegendő. Ez üdvözlendő ugyan, de "semmi" ahhoz képest, ami a közfinanszírozás rendbe tételéhez elégséges lenne. A lap szerint Magyarország továbbra is érzékeny a külső megrázkódtatásokra, ami "nem kellemes állapot" éppen a nemzetközi tőkepiacokat eluraló bizonytalanság idején.

A Gyurcsány Ferenc által bejelentett költségvetési tervekben "egy merész és szükséges elem" van: a lakossági gáz és áram széles körű támogatásának felváltása a szegények megsegítését célzó támogatásokkal, áll a cikkben, amely szerint egy szocialista vezetőnek "nem könnyű ilyesmit bejelentenie". Az általános kiadáscsökkentési javaslatok is dicséretesek, bár a kormány "most csak saját korábbi tékozlásáért vezekel".

A Financial Times szerint a választások előtti "pénzszórás" hozzásegítette a szocialistákat a hatalom megtartásához, most azonban "ki kell fizetniük a számlát".

Az elemzés szerint a társasági és a foglalkoztatási adóterhek növelése mindazonáltal semmivel sem fogja javítani Magyarország versenyképességét a térségben, ahol más kormányok, különösen Szlovákia, az alacsony adóztatás úttörői. Románia és Bulgária várható EU-csatlakozásával csak élesedni fog a külföldi beruházásokért folyó verseny, áll a londoni napilap keddi szerkesztőségi cikkében.

A Financial Times szerint második kormányzati időszakuk elején a szocialistáknak "még bátrabbnak kell lenniük". Miután a Fideszben a választási vereség után "zűrzavar támadt", Gyurcsány Ferencnek lehetősége van arra is, hogy "radikális legyen", anélkül, hogy azonnali választói visszahatástól kelljen tartania, írta a brit üzleti lap.

A cikk szerint azonban egy dolog a reformprogram elkészítése, és más annak végrehajtása. A korábbi magyar kormányok elhalasztották a fájdalmas döntéseket, most pedig már végére jár az idő.

Ha minden jól megy, Magyarország 2011-2012-ben beléphet az euróövezetbe. Az ország azonban eredetileg azt tervezte, hogy az új EU-tagok sorában az elsők között vezeti be a közös pénzt, mégis, az utolsók között lesz, még akkor is, ha kitart Gyurcsány Ferenc (hiánycsökkentő) menetrendje mellett, áll a keddi Financial Timesban.

A lap szerint a piacok eddig eltűrték a késést, eltekintve a forint elleni, 2003-as rövid rohamtól. A külföldi befektetők elfogadták: még ha késik is az euróövezeti tagság, Magyarország megmaradt az általános gazdasági fejlődési pályán. Az a kedvező pénzügyi klíma azonban, amely az elmúlt években támogatta a feltörekvő gazdaságokat, most már változik, a kamatok emelkednek, a befektetők kockázatvállalási hajlandósága apad. Gyurcsány Ferencnek most kell rendet teremtenie háza táján, még amíg nem késő - fejeződik be a Financial Times keddi szerkesztőségi elemzése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gyurcsány és programja a Financial Times-ban

„Gyurcsány elsősegélyben akarja részesíteni a gazdaságot” címmel ismerteti a magyar miniszterelnök programját, Gyurcsány nyilatkozatát és az első reakciókat a Financial Times (FT).

hvg.hu Gazdaság

Alaposan megdrágul az élet a Gyurcsány-csomag miatt

Megemelik az adókat, egekbe szökik a gázár, nő a villamos energia ára - a szombaton bejelentett megszorító intézkedések jelentős mértékben érintik a lakosságot is. Az alábbiakban összeszedtük, az egyes intézkedések hatására mennyivel nőnek a lakossági terhek.

MTI Gazdaság

Nem hiteles a Gyurcsány-program a londoni elemzők szerint

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint túlságosan a bevételi oldalra összpontosít a magyar kormány által a hétvégén ismertetett költségvetési program, amelynek hiánycéljai "rendkívül ambiciózusak", de a szakértők szerint a hitelminősítők egyelőre hajlandók lesznek várni a magyar adóskockázat leminősítésével.

MTI Gazdaság

Financial Times: Járai politizál

Járai Zsigmond nyilatkozatainak időzítése aláássa a jegybankelnök hitelességét, még akkor is ha üzenete megalapozott - írja a Financial Times londoni elemzőkre hivatkozva.