szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Aki egy hegyet akar meghódítani, annak előbb szenvednie kell" – idézte a Die Welt című német lap Gyurcsány Ferencet a magyar miniszterelnökkel készített interjújában.

Gurcsány Ferenc.
"Hegyet hágék, lőtőt lépék"
© MeH
A német konzervatív napilap ezt a mondatot emelte ki az interjú címeként. Az újságnak arra kérdésére ugyanis, vajon a kormányfő nem abban reménykedik-e, hogy a rendkívül kemény takarékossági program következményeként a választások előtti évben az emberek érezni fogják a reformok pozitív hatásait, s újraválasztják őt, Gurcsány nemmel válaszolt, ugyanakkor kijelentette: "Az emberek látni fogják, hogy megérte a befektetés. Aki egy hegyet akar meghódítani, annak előbb szenvednie kell, s az eredmény csak a végén vehető észre. Ha az ember félúton visszafordul, minden hiábavaló volt. Ha sikeresek vagyunk, az emberek saját befektetésüket nem felejtik el ugyan, de azt másképp fogják értékelni."

Arra a kérdésre válaszolva, vajon az elmúlt hónapokban gondolt-e a lemondásra, a kormányfő a következő szavakkal válaszolt: "Nem, soha, egyetlen másodpercig sem." Gyurcsány Ferenc meglehetősen erős támogatásként értékelte, hogy a szavazatok 89 százalékával választották meg az MSZP elnökévé. Mindez - mint utalt rá - azt is jelenti, hogy a pártban tudomásul vették: ennek a rendkívül nehéz politikának nincs alternatívája. "Van sok vita a pártban, de ennek ellenére az MSZP azon a véleményen van, hogy rendben, csináljuk tovább" – fűzte hozzá a pártelnök-kormányfő.

A Die Welt emlékeztette a miniszterelnököt arra: a köztársasági elnök az őszi események következményeként az ország két táborra történt megosztottsága miatt panaszkodott. A lap arról kérdezte Gyurcsányt, hogy mit kíván tenni e megosztottság ellen. A kormányfő válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy a közelmúltban cikket írt a Népszabadságnak, amelyben - mint fogalmazott - sok megértést mutatott a másik fél iránt. Ezért - mint hozzátette - még a mellette állók is bírálták. "Úgy gondolom, hogy ezt a megosztottságot egy híddal tudjuk leküzdeni. A híd alappillérei az önbírálat, valamint a másik fél iránti megértés lehetnek. A magam részéről igyekszem építeni ezeket az oszlopokat, de a másik fél részéről kevés készséget látok erre. Mindazonáltal folytatom tovább" – hangoztatta a miniszterelnök.

A kormányfő elismerte, hogy az elhatározott reformok rendkívül fájdalmas terheket jelentenek az emberek számára, a jövedelmek és a fogyasztás is csökkeni fognak ebben az évben. De a költségvetés nem enged más alternatívát. Szavai szerint azok az engedmények, amelyeket a kormány mégis megtehetett, a szakértők tanácsai ellenére történtek. Ezen engedmények sorában említette, hogy, hogy a nyugdíjak nem csökkennek, a családtámogatás az inflációnak megfelelően emelkedik, továbbá, hogy a költségvetésből a felsőoktatásra fordítandó eszközök is növekednek. "Ennél több nem lehetséges" – jelentette ki a miniszterelnök, aki az egészségügy kapcsán is "kellemetlen reformokról" beszélt, ugyanakkor kijelentette, hogy nem lesznek olyan további döntések, amelyek a betegeket közvetlenül érintenék. Reményét fejezte ki, hogy a biztosítási rendszer átalakítása pozitív hatással lesz.

A reformok keménysége kapcsán a szocialisták felelősségét, s ezzel összefüggésben "hazugság-beszédének" célját firtató kérdésre, Gyurcsány azt válaszolta, hogy "a hazugság-beszéd tulajdonképpen igazság-beszéd volt". "Csak arról beszéltem, hogy a kilencvenes évek óta nem mondjuk meg az igazat. De nem a részletekről, nem a költségvetésről, hanem az egész lényegéről. Olyan illúziót keltettünk, hogy kemény erőfeszítés nélkül lehetséges az előrelépés. Orbán Viktor, Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc - 1998 és 2006 között egyikünk sem hajtott végre reformokat. A beszéd célja annak hangsúlyozása volt, hogy így nem folytathatjuk tovább. Ez egy személyes és szenvedélyes monológ volt párton belüli barátaim számára, s természetes, hogy mindez teljesen másként cseng, ha egyoldalúan magyarázzák a nyilvánosság előtt."

Gyurcsány Ferenc elutasította a német újságnak azt az egyes politológusokra hivatkozó felvetését, hogy a társadalom mély megosztottsága csak akkor szüntethető meg, ha mind Orbán Viktor, mind ő maga kivonul a politikából. Szavai szerint ezt megtehette volna a szocialista párt kongresszusán, ha a párt úgy döntött volna. "Mindez Orbán úr értelmezése, neki azonban tudomásul kell vennie, hogy ő maga – bár szívesen venné – nem élet és halál, nem ég és föld ura. Még ha ő vissza is vonulna, vajon ki vezetné tovább a politikai jobboldalt?" – tette fel a kérdést a Gyurcsány az interjút készítő újságírónak, meg is válaszolva azt: "Politikai bábfigurák, akik az ő megbízásából cselekszenek".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány „ne hívja magát pápai gyereknek”

Demonstrációt tartott mintegy kétszáz ember a pápai vasútállomáson, a Pápa-Csorna és a Pápa-Tatabánya-alsó közötti vasúti szárnyvonalak megszüntetése miatt. Az SZDSZ egyetért a gazdasági minisztérium döntésével, miszerint 14 veszteséges vasúti mellékvonalon autóbuszok végzik holnapnaptól a személyszállítást.

Sipos Anett Itthon

Ütőképes rendőri csapatok március 15-ére?

Az őszi zavargások során nyilvánvalóvá vált, hogy a rendőrség felszerelése hiányos. A focistáknál is használt sípcsontvédő is hiányzik a készletből, nem beszélve a törhetetlen pajzsokról, amiből néhányat Ausztriából kellett kölcsönkérni az MTV ostroma után. A Rendészeti Bizottság 2,2 milliárd forintot szavazott meg a rendőrségnek, hogy az amilyen gyorsan csak lehet - közbeszerzési pályázat nélkül - szerezzen be tömegoszlatási eszközöket.

MTI Itthon

Gyurcsány: az ország azt fogja mondani, de jó, hogy megcsináltátok

Három év múlva azok lesznek többségben, akik azt mondják, előre kell menni, az ország többsége azt fogja mondani: de jó, hogy megcsináltátok - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke csütörtökön a Magyar Progresszív Társaság platform rendezvényén Budapesten.

Itthon

Morcos kongresszust tartott az MSZP

Az átmenetek kongresszusát tartotta hétvégén az MSZP. A küldöttek – jobb híján – fegyelmezetten feltakartak Gyurcsány Ferenc és politikája mellett. És bár sokszor maguk sem értik, mi történik velük, realitásként fogadták el, hogy mindenben támogassák új elnöküket. Aki rögvest bemutatót is tartott nekik, mire számíthat az, aki másképpen kritizál, mint azt ő helyesnek tartja. Szili Katalin volt az áldozati bárány.

MTI Itthon

Csütörtök a szocik napja

Az elnökségen belüli munkamegosztásról, a vezető testületek működéséről és személyi kérdésekről döntött az MSZP kétnapos noszvaji elnökségi ülésén.

MTI Itthon

Gyurcsány: nem kell erőszaktól tartani március 15-én

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a március 15-i nemzeti ünnep alkalmával politikai feszültséggel lehet számolni, de erőszak kirobbanásától nem kell tartani. A miniszterelnök ez utóbbi kijelentését üdvözölte Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.

Itthon

Megállt a politikusok tekintélyvesztése

Az idei év első két hónapjában összességében nem romlott tovább a politikusok megítélése – olvasható a Szonda Ipsos a Népszabadságban nyilvánosságra hozott felmérésében.

MTI Itthon

Párttá alakultak a Fidesz kisgazdái

Párttá alakult a Kisgazda Polgári Szövetség, a Fidesszel együttműködésben lévő szervezet elnökévé Turi-Kovács Bélát választották.

Itthon

Gyurcsány mégis beszél az ünnepen

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszédet mond március 15-én az esti gálaműsor előtt a Művészetek Palotájában – közölte a Kormányszóvivői Iroda.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: „A legvégén minden csillag lehullik. Ez az én sorsom is”

Hosszú interjút adott londoni The Times-nak a magyar miniszterelnök. Többek között kifejtette: soha nem volt annyi antiszemita megnyilvánulás, mint most, és „valami rettenetes dolog történik”. A Fidesz érdekközösséget vállal a szélsőjobbal - fejtette ki, és megjósolta saját bukását is. „Csak az a kérdés, mikor” - tette hozzá.