szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarországi reformprogramot kísérő konfliktusokról ír a Financial Times csütörtökön megjelenő terjedelmes Magyarország-mellékletének belpolitikai elemzése - különösebb újdonságok nélkül.

A londoni gazdasági napilap - amely a csütörtöki mellékletet előzetesen eljuttatta az MTI londoni irodájának - az összeállítás politikai fejezetében azt írta: Gyurcsány Ferenc az elmúlt 18 hónapban zavargásokat, tüntetéseket, előre hozott választásokra szóló felhívásokat élt át, reformprogramját nem szűnő bírálatok érik, sok magyar pedig egyszerűen hazugnak tartja a 46 éves miniszterelnököt.

Gyurcsány a reformokat magyarázza
© Stiller Ákos
Gyurcsány azonban a Financial Timesnak azt mondta: a magyar politikusok már sok bajt okoztak azzal, hogy a közvélemény-kutatási adatokat figyelték. "Úgy láttam, itt az ideje a változásnak, és remélem, hogy e kormányzati periódus végén a legtöbben azt mondják majd: nagyon nagy kihívás volt, de igaza volt, keresztül kellett menni ezen az időszakon ... a végső döntés a választók kezében van" - idézi a brit napilap Gyurcsány Ferencet. A kormányfő szerint "néha arról kell dönteni, hogy az ember népszerű vagy hasznos akar-e lenni".

A Fidesz azonban, amely messze a szocialisták előtt jár a közvélemény-kutatások szerint, előre hozott választásokat szeretne akár már jövőre - írja a lap. A Financial Times véleménye szerint Gyurcsány túlélheti ugyan a Fidesz által szervezett népszavazást, de még akkor is szembe kell néznie azzal a fenyegetéssel, hogy saját pártja akarja őt eltávolítani hivatalából még jóval 2010 előtt.

Szabados Krisztián, a Political Capital elemző cég igazgatója azt mondta a lapnak: Gyurcsányt azért választották meg, hogy reformer legyen, és ezt is várták tőle, de "elvesztette hitelességét, és a választók most zűrzavart és káoszt látnak". A Financial Times szerint a legutóbbi hitelességi kételyek a helyi szintű szocialista illetékesek által "eltérített" állami juttatásokkal kapcsolatos botrányok miatt támadtak. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor azt mondta a lapnak: (csak) akkor jelentett volna ez számára hitelességi kihívást, ha ő ebben valóban érintett lett volna. Az elemzés szerint azonban a korrupciós ügyek a Fidesz malmára hajtják a vizet, és a tervezett népszavazás valós célja Gyurcsány Ferenc távozásának kikényszerítése.

Navracsics szerint sereghajtók vagyunk
© Túry Gergely
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a brit lap idézete szerint kijelentette: amikor a Fidesz volt kormányon, Magyarország a térség legsikeresebb országai között volt, "most pedig a legsikertelenebb". Gyurcsány Ferenc támogatói ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a Fidesznek a hatalom visszaszerzésén túl nincs semmilyen programja.
"Halvány ígéretei vannak" a vizitdíj eltörlésére, az adók csökkentésére és a közkiadások "megfegyelmezésére", de nem részletezi, hogy miként kerülné el a fájdalmas kiadáscsökkentéseket - áll a Financial Times csütörtöki elemzésében.

A brit lap szerint az sem egyértelmű, hogy a Fidesz tagjai mennyire támogatják még Orbán Viktort. A kilencvenes években, miniszterelnökként és ellenzékben is domináns alakja volt a magyar politikának, de most már egyre inkább túlságosan megosztó figurának tekintik az ingadozó szavazók megnyeréséhez; igaz, azonnali kihívással nem kell szembenéznie - áll a csütörtöki Financial Timesban.

A lap szerint az SZDSZ "valós súlyánál nagyobb befolyásra törekvő" kis reformista erő. Kóka János gazdasági miniszter, a párt elnöke azt szeretné, ha az SZDSZ a tavalyi 5 százalékról 10 százalékra növelné szavazati arányát. Kóka a lapnak kijelentette: az SZDSZ hatékony harmadik parlamenti erő kíván lenni. "Magyarországnak szüksége van liberális eszmékre" - idézi a párt vezetőjét a csütörtöki Financial Times.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Választás 2006

Financial Times: az SZDSZ döntheti el a választásokat

A Szabad Demokraták Szövetségének 6 százalék körüli eredménye sorsdöntőnek bizonyulhat a jelenlegi koalíciónak abban a törekvésében, hogy megőrizze a hatalmat - írta a magyar parlamenti választásokat kommentálva internetes honlapján a Financial Times.

MTI Gazdaság

Financial Times: Járai politizál

Járai Zsigmond nyilatkozatainak időzítése aláássa a jegybankelnök hitelességét, még akkor is ha üzenete megalapozott - írja a Financial Times londoni elemzőkre hivatkozva.

MTI Itthon

Orbán szerint nincs lezárva a Financial Times-ügy

Orbán Viktor szerint még van elrendeznivaló a Financial Times-ügyben, a Fidesz jogászai vizsgálódnak annak kapcsán, hogy a brit lap korábban megjelent Magyarországról szóló mellékletében xenofóbnak, idegengyűlölőnek nevezte az ellenzéki párt elnökét.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány és programja a Financial Times-ban

„Gyurcsány elsősegélyben akarja részesíteni a gazdaságot” címmel ismerteti a magyar miniszterelnök programját, Gyurcsány nyilatkozatát és az első reakciókat a Financial Times (FT).

MTI Választás 2006

Financial Times: mi lesz Orbánnal?

Jóllehet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még épphogy visszatartotta magát a győzelem kihirdetésétől, éles fordulatnak kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy ne váljék kérdésessé Orbán Viktor Fidesz-elnök jövője - írta hétfői választási kommentárjában a Financial Times.