szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Körlevél terjed az interneten, amely arra figyelmeztet, visszaélésekre adnak lehetőséget a március 9-i népszavazások háromszínű cédulái. Az Országos Választási Iroda (OVI) szerint azonban minden színhez csak egyetlen kérdés tartozhat.

Az igazi kékcédulás
2002 óta a jobboldal újra és újra csalásokat emleget. Most a népszavazás előtt azt sejtetik, nem lesz tiszta a választás. Tarlós István, a Fidesz kampányfőnöke például a névjegyzék hiányosságait nevezte "több mint véletlennek". Balsai István szerint pedig "a választások tisztasága néhol megkérdőjelezhető". A kommunikációs előkészítése zajlik annak, ha a Fidesz mégis elbukná a referendumot, afféle "kékcédulás" csalásokra lehessen hivatkozni. Mi is történt valójában 1947-ben? A Magyar Kommunista Párt számos szabálytalanságnak is köszönhetően győzött a választáson. Ezek közül a legnevezetesebb az úgynevezett kék cédulák tömeges és visszaélésszerű használata. Ugyanis a lakhelytől távol a kék háttérnyomású ideiglenes választói névjegyzékkivonattal is lehetett szavazni. Az országot szervezetten járó kommunisták közül sokan 15-20 alkalommal is szavaztak. A kutatók 60-100 ezerre becsülik a hamis voksokat.
Körlevél terjed a weben - mi a iWiW nevű közösségi szájton akadtunk rá -, amely szerint nem árt vigyázni a három színű szavazólapokkal. A szöveg szerint a zöld, lila és fehér szavazócédulákhoz nem szükségszerűen rendelnek külön-külön kérdéseket, tehát elvben   – mint az ismeretlen feladójú szöveg írja  – "előfordulhat, hogy pl. 2 különböző színű szavazócédulán ugyanaz a kérdés fog állni vagy akár mindhárom cédulán is!"

A figyelmeztetőnek szánt felvetés rímel a Magyar Nemzet című napilap február 18-i számában megjelent írásra. A címe: Aggályos a színes szavazólapok használata. A szerző - Kulcsár Anna - a visszaélések lehetőségeit taglalja. "A választók három szavazólapot kapnak, az egyik fehér, a másik lila, a harmadik pedig zöld lesz. Arról ugyanakkor nincs hivatalos határozat, hogy melyik kérdéshez milyen színű szavazólap tartozik" - írja a Magyar Nemzet, amely szerint az Országos Választási Bizottság (OVB) "jelzésszerűen sem foglalta határozatba" a színek és kérdések egymáshoz rendelését, "ezt csupán a jegyzőkönyv tartalmazza".

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője a hvg.hu kérdésére reagált a feltételezésekre: "Az OVB február 6-iki ülésén a szavazólapmintákat, a tartalomnak megfelelően, színek szerint szignálta. Az aláírt minták a jegyzőkönyv mellékletét képezik. A szavazólapok a minták alapján központilag, egy nyomdában készültek, ezek kerülnek ki az ország minden szavazóhelyiségébe"  – fejtette ki.

Fontos garanciának nevezte még azt is, hogy a szavazóhelyiségek mindegyikében  – plakát méretben – kihelyezik a szavazólapmintákat, ezek segítségével minden választópolgár saját maga meggyőződhet a kapott szavazólapok helyességéről. Rytkó a színekkel kapcsolatos manipulációt teljes képtelenségnek minősítette.

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Szavazzon a munkásőrségről és a tandíjról egyszerre!

Egy hónap múlva három kérdésben is dönthetünk. Boross Péter egykori kormányfő a népszavazások dömpingjétől fél, szerinte egy évben egynél több referendumot nem lehet az országra „ráengedni”. Mi azért összegyűjtöttük az 1989 óta már leszavazott, az előttünk álló, illetve a lehetséges népszavazási kérdéseket, hogy olvasóink kedvükre szavazhassanak újra, először vagy előre. Egyszerre voksolhatnak tehát a pártszervek munkahelyi kitiltásáról, a határon túliak állampolgárságáról vagy éppen a sebességkorlátozásáról.

MTI Itthon

A népszavazásdömping árt az országnak - véli Boross

Boross Péter szerint egy évben egynél több névszavazást nem lehet "ráengedni egy országra". A volt miniszterelnök, MDF-es országgyűlési képviselő erről a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában beszélt.

hvg.hu Itthon

Bőhm úr és Taki bácsi a népszavazásról

A Szabó család és a Szomszédok kisemberei időnként bizony politizálásra ragadtatták magukat. Fellapoztuk a szövegkönyveket, bekapcsoltuk a videómagnót, s szemlélődtünk, hogyan beszélt Taki bácsi, Vágási Feri meg Kárpáti Zoltán az első három népszavazásról.